banner1119

CHP'li Nihat Yeşil'den Bakan Hulusi Akar'ın cevabıyla ilgili basın bilgilendirmesi

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında mermi fiyatlarında yüzde 7.5 indirim yaparak enflasyonla mücadelede endirekt etki bırakmayı hedefleyen Milli Savunma Bakanı HUlusi Akar'ın cevap metni üzerine basın bilgilendirmesi yaptı

CHP'li Nihat Yeşil'den Bakan Hulusi Akar'ın cevabıyla ilgili basın bilgilendirmesi

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil şu ifadeleri kullandı:

"Bilindiği üzere, Makina Kimya Endüstrisi’nin “Enflasyonla Topyekün Mücadele Kapsamında Mermi’de %7.5 İndirim” kampanyası yapması üzerine 8 Ocak 2019’da Milli Savunma Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na  bir soru önergesi vermiştim. (https://www2.tbmm.gov.tr/d27/7/7-7593s.pdf)

Soru önergesinde özetle şu hususları sormuştum;

1. Fiyat artışlarının tespiti için TÜİK tarafından düzenlenen enflasyon sepetinde ateşli silah mermisi bulunmadığı halde, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun duyurusu ne anlama gelmektedir?
 
2. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, enflasyon sepetine ateşli silah mermilerinin alınması için herhangi bir bildirimde bulunmuş mudur, bulunmadı ise bulunacak mıdır?

3. Vatandaşlarımızın hayatlarını idame ettirmelerinin güçleştiği bir zamanda, temel ve asgari ihtiyaçların, gıdaların, akaryakıt ve elektriğin enflasyonla topyekün mücadele kapsamına alınmaması için yapılan zamlar ortadayken, enflasyon oranının artması ile mermi fiyatlarının yükselmesi arasında ilgili kurum ne tür bir bağ kurmaktadır?

TBMM İçtüzüğünün 99’uncu maddesi gereği on beş gün içerisinde ilgilisi tarafından cevaplanması gereken yazılı soru önergem, 25Mart 2019’da süresi geçtikten sonra cevaplandırılmıştır. Süresi dışında, yaklaşık iki buçuk ay gibi bir sürede yanıtlanması nedeniyle, öncelikle detaylı bir çalışma yaptıklarını düşünerek zarfla tarafıma tebliğ edilen cevap postasını açtım. Vakaya ilişkin olarak kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla sormuş olduğum soruya verilen cevap aynen şu şekildedir:

“Enflasyonla mücadele konusuna, ister kamu ister özel sektör kuruluşları olsun tüm kuruluşların aynı duyarlılıkla yaklaşmasının gerekliliğine inanan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) mermi fiyatlarında indirim yaparak enflasyonun psikolojik etkilerinin azaltılmasına yönelik endirekt bir etki yaratmayı hedeflemiştir.”

Sayın bakan imzasıyla verilen cevap metninden de görüleceği üzere, sormuş olduğum üç soruya yönelik cevap alamamış olmakla birlikte, MKE’nin kurum bünyesinde görev tanımı gereği Enflasyonla mücadele etmek de bulunuyormuş gibi, Enflasyonun düşürülmesinde endirekt etkinin kurumca yaratılmasının hedeflendiği hususu vurgulanmıştır. Sayın bakanın enflasyonla mücadelede mermi üzerindenendirekt etki yaratma gayesini fazla iyiniyetli karşılıyor ve MKE’nin enflasyonun düşürülmesi noktasında vermiş olduğu katkı etkisiyle birlikte, işbu trajikomik durumu kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunuyorum."

ulusal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.