banner1199

banner1197

banner1203

CHP'de kurultay süreci! Kaftancıoğlu ve İmamoğlu kavgalı mı?

Olağan kurultay sürecindeki CHP de parti içinde tartışmalar yaşanıyor. CHP kulislerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu arasında örtülü kavga yaşandığı belirtiliyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tek aday talimatı üzerine Ankara ve İzmir’de de adaylar yarış içerisinde.

GÜNDEM 22.01.2020, 19:31 22.01.2020, 19:39
CHP'de kurultay süreci! Kaftancıoğlu ve İmamoğlu kavgalı mı?

CHP kurultaya giderken parti içinde tartışmalar yaşanıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen hafta yapılan Parti Meclisi’nde kurultay tarihini 28-29 Mart olarak duyurmuştu. 37’nci Olağan Kurultay öncesinde ilçe kongreleri devam ediyor. İlçe kongreleri 27 Ocak’ta tamamlanacak. Ardından il kongreleri 3 Şubat’ta başlayacak.

İl kongrelerinden önce ise gözler, delege sayısı fazla olan Ankara, İzmir ve İstanbul’a çevrildi. Parti içinde güç kazanmak isteyen gruplar, bu illerdeki kongrelerden başarılı çıkmak istiyor. Kılıçdaroğlu,  Temmuz ayında “tek aday” talimatında bulunarak kavgaların sona ermesini istemişti. Ancak durum böyle olmadı. Kılıçdaroğlu’nun talimatı aday adaylarının yarışmasına ve tartışmaların başlamasına neden oldu.

Dikkatlerin çevrildiği illerden birisi İstanbul. Kulislere göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu arasında örtülü bir kavga yaşandığı belirtiliyor. İlçe kongrelerine bu kavganın damga vurduğu ve Kaftancıoğlu’nun gücünü kaybettiği de iddialar arasında. Örgüt Yönetiminden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın Kaftancı’yı desteklediği söyleniyor.

Kaftancıoğlu’nun yeniden aday gösterilmeyeceği de bir diğer iddia. Eski İl Başkanı Cemal Canpolat’ın ise Kılıçdaroğlu ile görüşerek adaylık talebinde bulunduğu ifade ediliyor. Kılıçdaroğlu’nun ilçe kongrelerinden sonra il başkanlığına ilişkin değerlendirmeler yapacağı söyleniyor. Kaftancıoğlu’nu istemeyen bazı gruplar, Canpolat aday olduğu halde İmamoğlu’nun desteğiyle seçimi kazanabileceğini aktarıyor.

Ankara’da da Kılıçdaroğlu uzlaşma girişimlerinden sonuç alamadı. Başkent için mevcut Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, Parti Meclisi üyesi Ali Hikmet Akıllı, Umut Akdoğan ve Ayhan Yalçınkaya da adaylar arasında. Kulislerde Salıcı’nın Akıllı’ya destek verdiği iddia ediliyor.

İstanbul ve Ankara’ya göre CHP İzmir de kararını netleştirmiş gözüküyor. Ana muhalefet partisinin İzmir’de mevcut il başkanı Deniz Yücel ile yola devam edileceği belirtiliyor. Bu arada Yücel, hâlâ FETÖ’den tutuklu CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz’un avukatlığını yapıyor.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)