banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Cumhur İttifakı'nda af krizi

Cumhur İttifakı'nda "af" sorunu var. MHP af yasası için çalışmalarını hızlandırdı. 8 maddelik bir öneri var. Ancak AKP'den olumlu bir yanıt yok. AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş "bizim için değerlendirme dışı bir konu" dedi, kapıyı kapattı.

GÜNDEM 03.09.2018, 17:26 03.09.2018, 17:34

MHP "af" dedi, AKP kapıyı kapattı. Cumhur ittifakı arasında "af" çatlağı var. 

MHP 8 maddelik af teklifini Meclis'e sunmaya hazırlanırken AKP konuyu gündemine almamakta kararlı.

MHP teklifi, yeni yasama döneminin başlayacağı 1 Ekim 2018'de TBMM'ye sunmayı planlıyor. MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, 8 maddelik teklif taslağını kalıp halinde hazırladıklarını açıklamıştı.

Ancak AKP af konusunda MHP'ye olumsuz yanıt verdi. Son açıklama AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'tan geldi.

"MYK’da gündeme geldi. Şu anda, hükümet partisinin gündeminde af konusu yoktur. Dolayısıyla bizim için değerlendirme dışı olan bir konudur"

Eski AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner ise konunun iki parti arasında konuşulup çözüme bağlanması gerektiği görüşünde 

"MHP’nin duyarlılığı kadar talepleri de uygun istişare mekanizmalarından geçirildikten sonra dikkate alınmazsa sorun doğurabilir. Mesela kısmi af meselesi... Bu konu iki parti arasında oturulup bir çözüme bağlanmalı"

Bahçeli'nin 24 Haziran öncesi vaadlerinden olan af konusunun referanduma gitmeden çıkması için 400, referandumlu içinse 360 vekil gerekiyor. 50 vekili bulunan MHP'nin ise tek başına af çıkartması mümkün değil.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)