banner1199

banner1197

banner1203

Cumhurbaşkanı eliyle Hablemitoğlu dosyası

Aydınlık Gazetesi Muhabiri Olcay Kabaktepe'nin yaptığı habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında Necip Hablemitoğlu suikastı şüphelisine yönelik açıklamaları, söz konusu şüphelinin Türkiye’ye iade edilmesi konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın, 'Memnuniyet verici' dedi.

GÜNDEM 06.02.2020, 11:30 06.02.2020, 16:11
Cumhurbaşkanı eliyle Hablemitoğlu dosyası

Aydınlık Gazetesi muhabiri Olcay Kabaktepe'nin haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere önceki gün Ukrayna’ya gitti. Erdoğan burada yaptığı açıklamada, Necip Hablemitoğlu suikastı şüphelisinin Ukrayna’da olmasına değinerek şöyle konuştu: “Çok çok önemli olan Necip Hablemitoğlu konusunu da tekrar masaya yatırarak, bunu da sayın Başkan ile ele alarak failinin burada olduğuna dair elimizdeki istihbari bilgileri ve onların da dosyalarını kendilerine ayrıca takdim ettim.”

Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretine katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de, “Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı'nda heyetler arası görüşmelere katıldık. Ayrıca Ukrayna Adalet Bakanı Sn. Denis Malyuska ile bir araya gelerek adli işbirliği konularını değerlendirdik” dedi.

‘GÜÇLÜ AKRABALIK İLİŞKİLERİ SÖYLENTİLERİ VAR’

Ukrayna’da yapılan bu temaslar, Necip Hablemitoğlu suikastının katil zanlılarından olduğu değerlendirilen Nuri Gökhan Bozkır’ın Türkiye’ye iadesi konusunu yeniden gündeme getirdi. Konuyla ilgili olarak Aydınlık’a konuşan Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın, gelişmeleri özetledi:

“Geçtiğimiz haftalarda Ukrayna savcısının gerekli belgeleri süresi içinde iletmediği gerekçesiyle dosyanın zamanaşımına uğradığına dair haberler çıkmıştı. Eşzamanlı olarak şüphelinin ifadesini bekleyen dosyalar nedeniyle zarar göreceğini düşünen belirli kimselerin eliyle yapılan haberler basında yer aldı. Bu süreçte şüphelinin Ukrayna nezdinde güçlü akrabalık ilişkilerine sahip olduğu, bu nedenle iade dosyasının sürüncemede bırakılacağı söylentileri yayıldı.”

‘ÇOK ÖNEMLİ DOSYALAR İÇİN İADESİ KRİTİK’

Eski MİT’çi Enver Altaylı iddianamesinin açıklanmasıyla şüpheli Bozkır’ın Almanya veya başka bir ülkeye kaçırılacağının ciddi çevrelerde seslendirildiğini kaydeden Barkın, şöyle sürdürdü: “Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti’nin, Cumhurbaşkanı düzeyinde dosyayı en temel başlıklardan biri olarak dile getirmesi, heyetinde Adalet Bakanı’na da yer vermek suretiyle Ukrayna-Türkiye arasındaki ikili ilişkiler bakımından suikast dosyasının önemine dikkat çekmesi, memnuniyet vericidir. Şüphelinin Türkiye’ye iadesi, çok önemli birkaç dosya için kritik olması yanında Hablemitoğlu suikastı dosyası için de birçok parçanın yerine oturması, alınması beklenen bazı ifadelerin alınmasıyla sonuca erişilmesi için hayli önemli.”

EV HAPSİ ŞARTLARI HAFİFLEŞTİRİLDİ

Necip Hablemitoğlu suikastının katil zanlılarından olduğu değerlendirilen Nuri Gökhan Bozkır’ın 10 Temmuz 2019’da Ukrayna’da yakalandığı ortaya çıkmıştı. Ukrayna’da tutuklanan Bozkır hakkında daha sonra ev hapsi kararı verilmiş ancak şüphelinin yeniden tutuklanması için dava açılmıştı. Farklı nedenlerle iki kez ertelenen dosyanın son duruşmasında davayı takip eden savcılık, Bozkır’ın yeniden tutuklanması için Temyiz Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyu zaman aşımı nedeniyle geri çekmek zorunda kaldı.

Yorumlar (0)