banner999

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs açıklaması: İnfiale yol açar, yeni çatışmaları tetikler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararıyla ilgili, "Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım infiale yol açar, yeni çatışmaları tetikler" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs açıklaması: İnfiale yol açar, yeni çatışmaları tetikler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün Kralı II. Abdullah ile ortak açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararıyla ilgili açıklama yaptı.

ÜRDÜN KRALINDAN AÇIKLAMA

Ürdün Kralı Abdullah, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına ilişkin "İki devletli bir çözümün alternatifi yok" dedi.

Abdullah, Ortadoğu'da herhangi bir barış anlaşması söz konusu olacaksa bütün bölgenin istikrarını bunun belirleyeceğini belirterek, "Mescid-i Aksa ve Haremi Şerif bizim için çok önemli. Hem Müslümanların hem Hristiyanların kutsiyet atfettiği mekanlar." dedi.

ERDOĞAN'DAN DÜNYAYA 'KUDÜS' ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı sıfatıyla, dünya kamuoyuna "Kudüs" çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya kamuoyuna yaptığı Kudüs çağrısında, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı, sadece BM kararlarına değil, Kudüs'ün asırlara sari kadim karakterine de aykırıdır. Dolayısıyla bu adım, uluslararası hukukla birlikte, tarihi ve sosyal gerçeklerin hiçe sayılması anlamına gelmektedir. İsrail’in Kudüs’ü ilhak kararı, bu çerçevede yaptığı tüm işlemler ve uygulamalar nasıl hiçbir zaman kabul görmemişse, bu açıklama da aynı şekilde gerek vicdan gerek hukuk gerek tarih önünde hükümsüzdür." ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, "İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin Cumhurbaşkanı sıfatıyla, ABD'yi bölgede kaosu tetikleyecek bu adımdan vazgeçmeye, İsrail’i de barışa ve huzura katkı sağlayacak politikalar izlemeye davet ediyoruz." dedi.Ek olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kudüs'te, Filistin'in BM kararlarıyla defalarca tasdik olunmuş haklarını yok sayan her adım, farklı dinlere mensup insanların bir arada yaşama idealine vurulmuş çok ağır bir darbedir. Bölgedeki huzur ve güvenliğin şartı olarak gördüğümüz 1967 sınırlarında, başkenti Kudüs olan, egemen ve bağımsız Filistin devleti talebinden vazgeçilebilmesi asla mümkün değildir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

Kudüs'ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazası hususunda Ürdün ile aynı hissiyatı paylaşıyoruz.

Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım infiale yol açar, yeni çatışmaları tetikler

13 Aralık'ta İslam İşbirliği Teşkilatı liderler toplantısı İstanbul'da yapılacak

Tüm dünyaya şu çağrıyı yapmak istiyorum; Kudüs'ün Birleşmiş Milletler kararlarıyla da defalarca teyit edilmiş hukuki statüsünü değiştirecek her türlü adımdan uzak durulmalıdır. Hiç kimsenin kişisel hevesleri uğruna milyarlarca insanın kaderleriyle oynamaya hakkı yoktur. Böylesi bir adım sadece terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürecektir.​


ulusal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.