Danıştay'dan "türban" kararı

Danıştay 2. Dairesi , Türk Silahlı Kuvvetleri'nde türban serbestliği getiren düzenlemenin yürütmesinin durdurulması istemini reddetti. Karar, 1'e karşı 4 üyenin oyuyla alındı. Daire, iptal istemine ilişkin kararını ise önümüzdeki günlerde verecek.

Danıştay'dan "türban" kararı

"Türk Silahlı Kuvvetleri'nde türban serbestisi kaldırılsın" talebi karşılık bulmadı.

Milli Savunma Bakanlığı’nca Şubat 2017’de Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliği'nde çok tartışılan bir değişikliğe imza atılmıştı. Düzenlemeyle, TSK'da kadın personellerin türban takabilmelerine imkan tanındı. Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliği'nin "Genel Hükümleri" bölümüne "takabilirler" ifadesi eklendi.

Halkın Kurtuluş Partisi, söz konusu düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı. Düzenlenen yürütmenin durdurulması istedi.

Daire ilk olarak yürütmeye durdurma talebini inceledi. Müzakereler sonucunda düzenlenenin yürütmesinin durdurulması istemi 1'e karşı 4 üyenin oyu ile reddedildi.

Habertürk'ün haberine göre; Karara muhalefet eden bir üye karşı oy yazısında önemli vurgular yaptı. "Anayasanın 2. maddesinde yer alan 'laiklik ilkesi' varlığını korudukça, hukuken kabul edilemez." dedi. Türban serbestisini eleştirdi.

Daire daha sonra iptal istemine dair Milli Savunma Bakanlığı ve Danıştay Başsavcılığı’ndan görüş istedi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından Daire'ye gönderilen yazıda "özgürlüğün tanınmasını" savundu. Danıştay Savcısı ise görüşünde düzenlemenin iptalini istedi.

Danıştay savcısının görüşünün Daire nezdinde bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Daire'nin iptal istemine ilişkin esas kararını ise önümüzdeki günlerde vermesi bekleniyor.

ulusal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 10 ay önce
Annelerimizin başlarına çuval istemiyoruz. fetö artıklarını temizlemek görevimiz.