banner977

banner1066

Darbe girişimini erkene aldıran isim belli oldu

Darbe girişimini gece saat 3'ten erkene aldıran kişinin darbeci Korgeneral İlhan Talu olduğu belirlendi. Talu’nun 16 Temmuz’da gözaltına alınmadan hemen önce bir generalin atama emrini verdiği de ortaya çıktı. Ankara’da hazırlanan iddianamede 2003’ten sonra Türk Ordusu içinde FETÖ’cü temizliği yapılmadığı da tespit edildi

GÜNDEM 06.03.2017, 11:39 06.03.2017, 15:30
Darbe girişimini erkene aldıran isim belli oldu

Darbe girişimini erken saate aldıran kişi belirlendi. FETÖ’cülerin ordu içindeki yapılanması ayrıntıları anlatıldı.

15 Temmuz’da Genelkurmay Başkanlığı’ndaki darbe faaliyetine ilişkin iddianameden çarpıcı bilgiler ortaya çıktı.

İddianameyi, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yücel Kocaman koordinasyonunda, Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen, Cumhuriyet savcıları İstiklal Akkaya, Kemal Aksakal hazırladı.

İddianameye göre 15 Temmuz öncesi Genelkurmay Başkanlığı Personel Başkanı olarak görev yapan Korgeneral İlhan Talu, MİT ve Genelkurmay arasındaki hareketliliği gördü. Talu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Genelkurmay Karargâhı’na gelip, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Orgeneral Yaşar Güler ile görüştüğünü öğrendi.

Talu’nun FETÖ mensubu personelle ilgili tutuklamaların hemen başlayacağı bilgisini paylaştığı belirtilen iddianamede bu nedenle gece saat 03.00 olarak planlanan darbe girişiminin erkene alındığı belirtildi.

İlhan Talu’nun, Korgeneral İbrahim Yılmaz’ın 2’inci Ordu Komutanlığı’na atanmasına ilişkin emri de MEDAS sistemiyle gönderdiği belirtildi. Yılmaz, kalkışmanın ardından FETÖ bağlantısı nedeniyle TSK’dan ihraç edilmişti.

İddianamede eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli için de çarpıcı değerlendirmeler yer aldı. Dişli’nin görevi süresinde emrindeki 20 kurmay subaydan 18’inin darbe girişimine karıştıkları belirtildi

İddianamede FETÖ’nün TSK’daki yapılanması da ayrıntılarıyla anlatıldı. Buna göre, 1985’ten darbe girişimine kadar FETÖ üyeliği iddiasıyla 400 personelin TSK ile ilişiği kesildi. İddianamede “TSK, 2003’ten sonra FETÖ olduğunu bildiği kimsenin ilişiğini kesmemiştir” denildi.
 


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P