banner1198

banner1199

banner1197

Denizli Acıpayam depremi sonrası Prof. Dr. Hasan Sözbilir'den olası İstanbul depremine dair bilgi paylaşımı

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Hasan Sözbilir, Denizli Acıpayam'da olan büyük depremi değerlendirdi. Sözbilir, olası İstanbul depremini tetikleyecek bir durumun olmadığının altını çizdi

GÜNDEM 21.03.2019, 10:02 22.04.2019, 20:55

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 5.5 büyüklüğündeki deprem, Ege bölgesinin tamamı ile Marmara bölgesinin güneyindeki illerde hissedildi.

Deprem ile ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Hasan Sözbilir, Ulusal Kanal'da Umut Tezerer'in sunduğu Gün Ortası programında önemli açıklamalar yaptı.

Prof. Dr. Sözbilir, Denizli'deki depremin olası İstanbul depremini tetikleyip tetiklemeyeceğine yönelik de değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, şunları söyledi:

"Şu anki bilgilere göre, o bölgede yapılan çalışmalarda böyle bir faydan bahsedilmiyor. Fakat bölge deprem açısından yoğun bir niteliğe sahip. O bölgede bir çöküntü alanı var. O çöküntü alanının batı sınırında Acıpayam fayı denilen bir fay var aslında orada. Şu ana kadar elde edilen veriler, bu fayın çalıştığını gösteriyor. Uluslararası Sismoloji İstasyonlarından gelen çözümleri de bu fayın normal bir fay olduğunu gösteriyor.

FAY HATLARI

Türkiye'de bugüne kadar 500 adet fay saptanmış durumda. Bunlar 6 ve üstü deprem üreten faylar. Bu tabi ki 5.7, 5.8, 5.5 duruma göre farklı istasyonlar farklı sonuçlar veriyor ama sınırda olan bir fay. 6 ve üstü olan faylar, şu an çok dikkate alındığı için Türkiye'de tabi çizilmemiş çok sayıda fay var daha Türkiye'de.

10 YILDA BİR YIKICI DEPREM OLUYOR

Artçı depremler, daha sürer. 1-2 ay daha sürecektir bu artçı depremler. Tabi ki yer kabuğu içindeki gerilim bir faydan bir faya aktarıldığı için Türkiye'de belirli derece deprem bölgesi olduğunda başka bir bölgede mutlaka deprem olacaktır. İstatisiki anlamda, Türkiye'de 10 yılda bir yıkıcı deprem oluyor."

ulusal.com.tr
 

Yorumlar (0)
17°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P