banner1199

banner1197

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'dan Astana'daki Suriye zirvesiyle ilgili açıklama

2 gün süren Astana görüşmelerinden taraflar memnun. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantının olumlu bir şekilde sonuçlandığını ve güven arttırıcı adımlar atıldığını belirtti. Rus ve Suriye heyetinin başkanları toplantının verimli geçtiğini vurguladı. Suriye muhalefeti de toplantıya ilişkin olumlu açıklamalar yaptı. Amerika'nın yedek kulübesinden izlediği, PYD'nin dahil edilmediği toplantının en önemli sonucu da katılımcıların "Suriye'nin toprak bütünlüğü" vurgusu oldu

GÜNDEM 24.01.2017, 19:09 25.01.2017, 16:07
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'dan Astana'daki Suriye zirvesiyle ilgili açıklama

Astana'daki Suriye'de barış görüşmelerinden taraflar memnun ayrıldı. PKK/PYD'nin davet edilmediği, Amerika'nın saf dışı tutulduğu toplantıdan uzlaşı çıktı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu toplantıya ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

Zirveden sonra Türkiye, Rusya ve İran tarafından yayınlanan ortak deklarasyona göre muhalefet El Nusra'dan kopacak, 3 ülke IŞİD ile ortak mücadele edecek ve ateşkesi sağlamlaştıracak. Ve en öenmlisi de Suriye'nin toprak bütünlüğü.

Toplantıya ilişkin bir değerlendirme de Suriye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi'den geldi. Caferi, Astana görüşmelerinin başarılı olduğunu ve mutabakatın sağlandığını söyledi.

Rus heyetinin başkanı Aleksandr Lavrentyev de Rusya ile Türkiye arasında tam anlaşma olduğunu ve 3'lü mekanizmanın Şubat ayında göreve başlayacağını vurguladı. Lavrentyev, Suriyeli muhaliflere Rus uzmanlar tarafından hazırlanan yeni anayasa taslağını ilettiklerini söyledi.

Muhalefet de toplantıdan memnun. Suriye muhalefetinden Usame Abu Zeid, Astana görüşmesinde ateşkesle ilgili en önemli konuların görüşüldüğünü belirtti, "amaca ulaşmanın en önemli yolu tutarlı ve uygulanabilir bir yol haritası çizmek" dedi.

Astana'da 8 Şubat'ta Cenevre'de yeni bir toplantı yapılması kararı alındı. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 27 Ocak'ta Moskova'da Suriyeli muhaliflerin temsilcileri ile bir görüşme gerçekleştireceği belirtildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
15°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P