banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ABD ve Rusya açıklaması

"ABD'nin Suriye'ye saldırıları devam etmeli" açıklamasının yankıları süren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dikkat çeken bir açıklama daha yaptı. "Rusya ile ABD arasında taraf tutma durumumuz yok" diyen Çavuşoğlu "İki ülkenin de PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'yi birbirine kaptırmamak için mücadele ettiklerini" söyledi

GÜNDEM 09.04.2017, 11:26 09.04.2017, 18:38
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ABD ve Rusya açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Amerika'nın Suriye'ye düzenlediği saldırıyla ilgili yeni değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu, öncekilerin aksine bu kez tarafsızlık vurgusu yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Antalya'da yerel gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Amerika'nın Suriye'ye düzenlediği saldırının devam etmesini aksi halde kozmotik saldırı olarak kalacağı" yönündeki sözleri hatırlatılan Çavuşoğlu "Rusya ile ABD arasında tercih yapma durumunda değiliz." dedi.
 "Şu anda biz Rusya ile ABD arasında tercih yapma durumunda olan bir ülke değiliz. Biz ilişkilerimizi dengeli bir şekilde götürmek durumundayız. Bu son olayda ABD'nin rejime yönelik müdahalesini destekledik. Yani iki ülke arasında taraf tutma diye bir şey yok."

Çavuşoğlu, Rusya ile ABD arasındaki gerilimin Suriye'ye nasıl etkide bulunacağı sorusunu yanıtlarken "İki ülkenin de PKK'nın Suriye'deki yapılanması YPG'yi birbirine kaptırmamak için mücadele ettiklerini" söyledi.

 "İnşallah ABD ile Rusya arasında Suriye üzerinden bir gerilim olmaz. Ortak noktada buluşur.  Sorduğumuz zaman her iki ülke de Suriye'nin sınır bütünlüğünü toprak bütünlüğünü istiyor. Rusya ile ABD şu anda Suriye'de YPG'yi birbirine kaptırmamak için de rekabet ediyorlar. Yani böyle rekabetlerin Suriye'de de bölgeye de bir faydası yok. Açık açık düşüncelerimizi söylüyoruz böyle bir rekabet var. Soruyoruz, 'Niye destekliyorsunuz' diye. 'Ben bırakırsam diğerine gider.' Diğeri de aynı şeyi söylüyor. Yani terör örgütü üzerinden iki süper gücün rekabet etmesi gerçekten kabul edilebilir bir şey değil. Bu bir acziyettir."


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)