banner1199

banner1197

banner1203

Dışişleri Bakanlığı'ndan önemli açıklama

Almanya'nın ardından ABD de Türkiye'deki patriotları çekme kararı aldı. ABD'nin kararını Türk Dışişleri Bakanlığı duyurdu. Açıklamada, "ABD görev süresi Ekim ayında sona erecek Patriot hava ve füze savunma birliklerinin konuşlanmasını mevcut rotasyonun sonunda yenilemeyeceğini Türkiye'ye bildirdi" denildi.

GÜNDEM 16.08.2015, 16:20 16.08.2015, 16:24
Dışişleri Bakanlığı'ndan önemli açıklama

Almanya'nın ardından ABD de Türkiye'deki patriotları geri çekiyor. Bu konuda hükümete bildirim yapıldı. Kararı Türk Dışişleri açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada patriot bataryalarının NATO misyonunun parçası olarak 2013'ten bu yana Türkiye’de bulunduğu hatırlatıldı.

Amerikan füze savunma kuvvetinin, kritik modernizasyon güncellemeleri için tekrar ABD’ye konuşlandırılacağı ifade edildi.

Dışişleri'nin açıklamasında, ABD'nin aniden ortaya çıkabilecek Balistik Füze Savunma ihtiyaçları için harekat alanı yeteneğini muhafaza edeceği belirtildi. Açıklamada, mevcut konuşlanma mevziisi ve altyapısının da olduğu gibi kalacağı vurgulandı. "ABD ihtiyaç olduğu takdirde, Patriot unsurlarını ve personelini bir hafta içinde Türkiye’ye geri getirmeye hazırdır" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 Amerika Birleşik Devletleri, mevcut görev süresi Ekim ayında sona erecek Türkiye’deki Patriot hava ve füze savunma birliklerinin konuşlanmasını mevcut rotasyonun sonunda yenilemeyeceğini Türk Hükümetine bildirmiştir. Diğer ilgili Müttefiklerle de danışılmıştır.

ABD Patriot bataryaları, kapsamlı bir NATO misyonunun parçası olarak 2013 yılından bu yana Türkiye’de bulunmaktadırlar. Amerikan füze savunma kuvvetinin, evrilmekte olan küresel tehditleri göğüsleyebilmeye ve Türkiye dahil Müttefik ve ortakları koruyabilmeye ehil kalabilmesini teminen, bataryalar, kritik modernizasyon güncellemeleri için tekrar ABD’ye konuşlandırılacaklardır. Bu karar, ABD’nin küresel füze savunma mimarisinin gözden geçirilmesini takip etmektedir.

ABD’nin ve NATO’nun Türkiye dahil Müttefiklerin savunulmasına olan taahhütleri bakidir.

ABD ve NATO, Türkiye’nin güvenliğinin ve bölgesel istikrarın desteklenmesine bağlıdırlar. DEAŞ’la mücadele amacıyla ilave hava unsurları konuşlandırdığı ve Türkiye’yle ortaklık yaptığı cihetle, ABD, balistik füze risklerine ve tehditlerine karşı olanlar dahil, Türkiye’nin hava savunma yeteneklerini nasıl destekleyeceği hususunda Türkiye’yle yakın çalışmaya da devam edecektir.

ABD, aniden ortaya çıkabilecek Balistik Füze Savunma (BFS) ihtiyaçlarının nakliyesini süratle yapmak ve desteklemek üzere harekat alanı yeteneğini muhafaza edecek olup, Patriot’larının gelecekteki konuşlanmalarını kolaylaştırmak amacıyla, mevcut konuşlanma mevziini, altyapısı olduğu gibi kalacak bir statüde idame etmeye hazır bulunmaktadır. İhtiyaç olduğu takdirde, ABD, Patriot unsurlarını ve personelini bir hafta içinde Türkiye’ye geri getirmeye hazırdır.

ABD ayrıca, doğu Akdeniz’de ABD Donanmasının çok-rollü “Aegis” gemilerinin devamlı mevcudiyetini sürdürecektir. Bu gemiler, NATO hava ve füze savunmasına destek dahil, Türkiye’nin ve NATO misyonlarının savunmalarını destekleyecek bir dizi yeteneğe sahiptir. ABD Avrupa Deniz Kuvvetleri, Türk savunma ihtiyaçlarının desteklenmesinde Türk Donanmasıyla bölgedeki yakın işbirliğine devam edecektir.

ABD ve Türkiye, Türkiye’nin güvenliğini pekiştirmek üzere, ikili temelde beraberce atabilecekleri olası diğer adımları istişare etmektedirler.

ABD ve Türkiye, NATO’nun güneydoğu sınırındaki güvenlik endişelerini İttifak bakımından en iyi şekilde ele alacak araçlar ve İttifak dayanışmasına uygun olarak, Türkiye’deki hava savunma destek misyonunun geleceği hakkında NATO Müttefikleriyle danışmalarda bulunacaklardır.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (2)
vatansever 5 yıl önce
Go home yankeee!
Hasan Kemal 5 yıl önce
Haydi anca gidersiniz...!bir müttefiği sırtından hançerlemek nerede görülmüş !sizin gibi müttefik de, patriotlarınız da olmaz olsun.Büyük Türk Milleti siz olmadan da yurdunu sağlayacak yetenek ve güçtedir.