banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

'Diyarbakır'da bulunan petrol dünya standartının üzerinde'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Diyarbakır ve Siirt'teki petrol arama çalışmalarına ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Diyarbakır'da yerin 3 bin 500 metre altında bulunan petrolün dünya standartlarının üzerinde olduğunu kaydeden Bakan Dönmez, 50 kuyuda daha çatlatma yöntemiyle petrol çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı

GÜNDEM 21.03.2019, 15:28
'Diyarbakır'da bulunan petrol dünya standartının üzerinde'

Türk petrol tarihinde bir ilk başarıldı. Diyarbakır'daki Mermer-1 sahasında yerin 3 bin 500 metre altı çatlatılarak petrol keşfi yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Dünyada son yıllarda hızla yaygınlaşan yeni bir üretim tekniği olan hidrolik çatlatma yöntemiyle hidrokarbon üretimi yapan ülkeler arasında artık Türkiye de var. Kayaların gözeneklerine hapsolmuş petrolü artık bu şekilde üretebileceğiz” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez “3 bin 700 metre derinlikte günde yaklaşık 200 varil üretecek kuyumuz, bu derinlikte üretim yapacak en derin kuyumuz olacak” dedi ve şöyle devam etti: “Sahada bulduğumuz petrol, kalite bakımından da dünyada kabul edilen standartların üzerinde bir değere sahip. İnşallah sahadaki 5,26 milyon varillik yerinde rezervi hızla ülke ekonomisine kazandıracağız. 'Mermer-1' sahası öncü sahamız olacak. Hedefimiz 50 kuyuda daha çatlatma.”

Yeni keşif yapılan bir başka kuyunun da aynı bölgedeki “Hançerli-5” olduğunu açıklayan Bakan Dönmez, “Hançerli'de yeni açılan kuyumuz ile mevcut günlük üretimimizi 9 kat artırarak, 910 varilin üzerine çıkardık. Yüksek kalitede petrole sahip sahamız yaklaşık 6 milyon varil yerinde rezerv kapasitesiyle ülke ekonomisi için önemli bir kaynak olacak” dedi.

'GÜNLÜK BİN 560 VARİL PETROL ÜRETİMİ'

Dönmez “Siirt'te geçen ay 'Demirkuyu-1' sahamızda 11,2 milyon varil yerinde rezerv kapasitesine sahip yüksek kalitede petrol keşfettik. Artık 'Demirkuyu-1' sahamızda at başları Türkiye'nin büyümesi, kalkınması, gelişmesi için dönecek. Kuyuda günlük üretimimiz bugün itibarıyla 450 varil ancak üretim artırma testlerimiz devam ederken, bu miktarı inşallah bin varile çıkaracağız. Üç sahamızdan günlük bin 560 varillik ilave günlük üretim gerçekleştireceğiz. Bugünkü piyasaya değeriyle sahalarımızdan yapacağımız üretimin değeri 220 milyon liraya denk geliyor” açıklamasını yaptı.
 

Kaynak: AA
Yorumlar (0)