banner1005

Doğu Perinçek: Bu anlaşma ile Türk Akımı hedef alınıyor

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı Yunus Soner, bugün İstanbul İl Merkezinde yaptıkları basın toplantısıyla ABD ile Ukrayna’nın Türk Akımını durdurma hedefli mutabakatını açıkladılar. Perinçek, basın toplantısında özetle şunları belirtti:

Doğu Perinçek: Bu anlaşma ile Türk Akımı hedef alınıyor

TEHLİKELİ ANLAŞMA
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin,16 Kasım 2018 günü Washington’da buluştular. Ukrayna Dışişleri Bakanı’nın basın toplantısındaki ifadesine göre,buluşma ABD Dışişleri Bakanı’nın daveti üzerine gerçekleşti.
 
İki bakanın görüşmesinde, “ABD-Ukrayna Stratejik Ortaklığı” başlığını taşıyan bir mutabakat metni kararlaştırıldı. Metin, ABD Dışişleri Bakanlığı sitesine dün (27 Kasım 2018) konuldu. İngilizcesini sunduğumuz belge, bakanlık kaynaklıdır.
 
TÜRK AKIMI HEDEFTE
ABD ve Ukrayna hükümetleri, Stratejik Ortaklık Anlaşması’nda, açıkça “Türk Akımı’nı durdurmak için sürekli eşgüdümde bulunacaklarını” vurguluyorlar.
 
İki taraf, Ukrayna’dan gaz nakliyatının transit geçişinin sürmesi konusundaki ihtiyacın altını çiziyor. Taraflar, Avrupa’nın enerji kaynaklarının çeşitliliğini ve güvenliğini tehdit eden enerji projelerine karşı olduklarını vurguluyorlar. ABD ve Ukrayna hükümetleri,  planlanmış olan Rus gaz hatlarının Ukrayna’nın ekonomik ve stratejik istikrarına zarar vereceğiniiddia ediyorlar. Özellikle Kuzey Akımı 2 ve Türk Akımı’nınİkinci Hattı’nın durdurulması için sürekli eşgüdümün önemini vurguluyorlar.
 
Bu resmi metin gösteriyor ki, ABD ve Ukrayna Hükümetleri, Türkiye ile Rusya arasında enerji alanında ilerleyen işbirliğini ve bu hat üzerinden Avrupa’ya gaz nakliyatını açıkça hedef almış bulunuyorlar.
 
RUSYA-ALMANYA ENERJİ HATTI DA HEDEFTE
ABD ve Ukrayna arasındaki resmî metinde, aynı zamanda Kuzey Akımı 2 (Nord Stream 2)  projesi ile Rusya’dan Almanya’ya uzanan gaz hattı da hedef alınıyor.
 
Böylece ABD, Avrasya’nın enerji yollarına bir tür savaş açmıştır. Ortak metin, ABD Dışişleri sayfasına 27 Kasım 2018 tarihinde yüklenmiştir. Öyle gözüküyor ki, ABD-Ukraynaanlaşması, Kerç Boğazı’ndaki gerginlik üzerine ilan edilmiş bulunmaktadır. Kerç Boğazı’ndaki kışkırtma, yalnız Rusya’ya değil, Türkiye’yi ve bütün Avrasya ülkelerini hedef alıyor.
 
ABD ve Ukrayna hükümetlerinin ortak metni, bu amaca yönelik çalışmaların sürdürüleceğini de duyurmaktadır.
 
TÜRK AKIMINI DURDURMAK İÇİN FAALİYET PLANI
Mutabakata göre, taraflar üç alanda ortak çalışma komitesi oluşturmaya karar vermiştir.
Bir: Güvenlik ve Rus Saldırganlığı ile Mücadele.
İki: Hukuk Devleti ve İnsani Sorunlar.
Üç: Ekonomi ve Enerji.
 
Bu çalışma komiteleri karşılıklı ilgi alanları üzerinde işbirliği ve ortak hedefleri gerçekleştirmek için düzenli olarak toplanacaktır.
 
Böylece iki hükümet, Türk Akımı’nın Avrupa’ya ulaşmasını durdurmak üzere düzenli toplantılar yapacaklarını da dünyaya ilan etmiş oluyor.  
 
 
ABD’NİN KERÇ BOĞAZI KIŞKIRTMASI
ABD ve Ukrayna Hükümetlerinin ortak ve resmi belgesi, tehdit yanında bir itiraf belgesidir. Kerç Boğazı’ndaki kışkırtmanın daha 16 Kasım 2018 günü planlandığı görülüyor. Mutabakatın ilanı ise, 27 Kasım günüdür, yani gerginliğin tam ortasındadır.
 Belgedeki ifadeler, tehdit ve itirafı ortaya koyuyor:
“Amerika Birleşik Devletleri Rusya’nın, Karadeniz, Azak denizi ve Kerç Boğazı’ndan Ukrayna limanlarına geçiş yapan uluslararası gemicilik faaliyetlerine karşı saldırgan tutumunu kınar. İki taraf, Rusya’nın Azak Denizi’ndeki saldırgan faaliyetlerinin bütün Azak Denizi ve Karadeniz bölgesinde güvenlik, ekonomi, toplumsal ve çevresel açılardan yeni tehditler yarattığı konusunda görüş birliği içindedir.” 
Bu belgeden iki önemli sonuç çıkmaktadır:
Bir: Kerç Boğazı’nda bir Amerikan kışkırtması yaşanmaktadır.
İki: Kışkırtmanın amaçlarından biri de, Türk Akımı’nın Avrupa bağlantısını önlemektir.
Toplam olarak bakarsak, Kırım Yarımadası’nda yaşanan gerginlik Türkiyemizitehdit eden boyutlardadır.
 
TÜRKİYE’YE KARADENİZ ÜZERİNDEN DE KUŞATMA
ABD Türkiye’ye yönelik kuşatma girişimini Kerç Boğazı’ndaki gerginlik ile sürdürmüş oluyor.
 
Bilindiği gibi ABD ve İsrail, Doğu Akdeniz ve Ege’de ülkemize karşı tatbikat üzerine tatbikat düzenliyorlar. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi. Türkiye’ye karşı kullanılmaktadır.
 
ABD oluşturduğu bu askerî ittifak aracılığıyla Türkiye’nin Akdeniz’deki haklarını ihlal etmeye, ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi haklarını çiğnemeye, böylece enerji kaynaklarına el koymayayönelmiştir.

Bununla bağlantılı olarak ABD, Rusya ile enerji alanında oluşturduğumuz stratejik işbirliğini ve Avrupa’nın da bu ortaklığa katılmasınıaçıkça hedef almaktadır.
 
Şimdi ABD, Ukrayna Hükümetini de kendi tehlikeli amaçlarına katmaktadır.
           
UKRAYNA HÜKÜMETİNE UYARI VE ÇAĞRI
 
Karadeniz komşumuz olan Ukrayna Hükümeti’ni, ABD planlarına alet olmamaya çağırıyoruz.
 
Türkiye, Kerç Boğazı’ndaki gerginliğin bölgesel barışı ve işbirliğini tehdit etmesine kesinlikle izin veremez, vermeyecektir.
 
MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGEMİZİ DERHAL İLAN ETMELİYİZ
Bu koşullarda Türkiye Hükümeti, Doğu Akdeniz ve Ege’deki Münhasır Ekonomik Bölgemizi derhal ilan etmeli ve KKTC ile bu konuda yapacağı anlaşmayı dünyaya duyurmalıdır.
 
Türkiye, Akdeniz’deki enerji kaynaklarını koruyacağı gibi, Karadeniz ve Balkanlar’da da Avrasya’nın enerji güvenliğine destek olacaktır.
 
YENİ DÜNYANIN ENERJİ DAMARLARINI KORUMA GÖREVİ
 
Yeni bir dünya kurulmaktadır. Enerji hatları, YeniDünyanın damarlarıdır. ABD bu damarları kesmek istiyor. Türkiye bu girişimleri Avrasya’daki müttefikleri ile işbirliği içinde geçersiz kılacaktır.
 
ABD’nin sabotaj girişimleri yenilmeye mahkumdur.
 

Etiketler; #doğu perinçek
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.