banner1199

banner1197

'Dua listesi' davası başladı

FETÖ'ye müzahir olduğu gerekçesiyle kayyum atanan Kaynak Holding ve bağlantılı şirketlere yönelik yapılan operasyonda ele geçen 944 kişilik 'dua listesi' isimli dosyaya ilişkin 49'u tutuklu 63 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı

GÜNDEM 08.04.2019, 13:40 08.04.2019, 14:32
'Dua listesi' davası başladı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) müzahir olduğu gerekçesiyle kayyum atanan Kaynak Holding ve bağlantılı şirketlere yönelik yapılan operasyonda ele geçen 944 kişilik “Dua listesi” isimli dosyaya ilişkin 49'u tutuklu 63 sanık hakkında açılan davanın görülmesine başlandı.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde büyük salonda görülen ilk duruşmaya, 49 tutuklu sanık ve avukatları ile 9 tutuksuz sanık hazır bulundu.

Duruşmada sanıkların yoklaması ve kimlik tespiti ile başladı. Bu işlemlerin ardından sanıklara yöneltilen iddianamedeki suçlamalara kısaca anlatıldı.

Duruşmada daha sonra tutuklu sanıklar sırayla savunmalarının alınmasıyla kürsüye çağrıldı. Şu ana kadar savunması alınan 4 tutuklu sanık da ifadesinde, dua listesinin ne olduğunu ve adlarının bu listede neden var olduğunu bilmediklerini öne sürerek, örgüt talimatı sonrasında (1 Ocak 2014'ten sonra) Bank Asya'ya yatırdıkları paraların örgüt amacıyla bu işlemi gerçekleştirmediklerini şahsi amaçlar için yatırdıklarını öne sürdü. Bu sanıklar ayrıca haklarındaki dijital delilleri de kabul etmeyerek tüm suçlamaları reddetti.

Duruşma diğer tutuklu sanıkların savunmasının alınmasıyla sürüyor.

Bu arada duruşmanın, yarın ve çarşamba günü de süreceği öğrenildi.

İDDİANAMEDE VE CEZA İSTEMİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Terör Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, Kaynak Holding AŞ ve bağlantılı şirketlerle ilgili, "FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma, silahlı terör örgütü kurma, yönetme ve suçtan Kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Üsküdar’da Kaynak Dış Ticaret AŞ’ye ait iş yerinde yapılan arama sonucu ele geçirilen harddisk içeriğinde "dua listesi" adlı bir excel dosyası bulunduğu belirtildi.

Bu listenin birinci sırasında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen olmak üzere toplam 944 kişinin isminin geçtiğinin belirlenmesi üzerine söz konusu kişilerle ilgili çalışma başlatıldığı anımsatılan iddianamede, yapılan araştırmada, "örgüt liderinin listeye eklenen şahıslara bizzat dua edeceği" söylemleriyle örgütsel motivasyon sağlamaya yönelik bir araç olarak kullanıldığı ve örgüt elebaşısının Gülen'in 'Mizandan kırmızı pasaport ile geçecek 1000 kişi var' sözünde geçen liste olduğu belirtildi.

İddianamede, tespit edilen listede adı geçip açık kimlik bilgileri belirlenen 33 kişinin FETÖ terör örgütü çatı yapılanmasında yönetici konumunda olduğu, 33 kişinin örgüt içerisinde imam/yönetici konumunda olduğu, 9 kişinin FETÖ terör örgütü elebaşısının akrabası olduğu, 47 kişinin FETÖ terör örgütü çatı yapılanmasındaki yöneticilerin akrabaları olduğu, 168 kişinin ByLock kullanıcısı olduğu, 70 kişinin FETÖ bağlantılı KHK/ihraç kaydının bulunduğu, 475 kişinin FETÖ ile iltisaklı şirketlerde SGK kaydının olduğu, 1 kişinin 15 Temmuz 2016 darbe girişimine darbe yöneticisi olarak fiilen iştirak ettiği, 1 kişinin 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişimi esnasında İstanbul TRT Ulus Binası baskınını organize eden şahıslardan olduğu, 177 kişinin de KHK ile kapatılan sendikalar/derneklerde yönetici, kurucu veya üye kaydının bulunduğu" belirlendi.

İddianamede, listede adı yer alan 550 kişi hakkında farklı yerlerde FETÖ silahlı terör örgütüyle irtibatlı oldukları gerekçesiyle yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar olduğu, 150 şüpheli açısından da suç yerinin başka cumhuriyet başsavcılıklarının yargı sınırlarında olduğu belirlenerek, toplam 700 şüpheli hakkında adli işlem yapılmak üzere ilgili cumhuriyet başsavcılıklarına yönelik "yetkisizlik" kararları verildiği hatırlatıldı.

Geriye kalan 93 şüpheli hakkında adli işlem başlatıldığı, bunlardan 49'unun tutuklandığı 14'nün ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı belirtilen iddianamede, diğer 33 şüphelinin firari olduğu bulunamadığı haklarında yakalama kararı çıkarıldığı vurgulanarak, firari olanlar haricinde 63 şüpheli yönünden iddianamenin tanzim edildiği kaydedildi.

Bu şüphelilerin tamamının FETÖ'nün finans kaynağı olduğu gerekçesiyle kapatılan Kaynak Holding ve holdinge bağlı çalışan şirketlerde görev yaptıkları, örgüt talimatı sonrasında Bank Asya'da yüklü miktarda para yatırdıkları, himmet verdikleri örgüt toplantılarına katıldıkları anlatılan iddianamede, şüphelilerin aralarında 15 Temmuz darbe girişimini yöneten FETÖ'nün ''Hava Kuvvetleri İmamı'' Kemal Batmaz dahil örgütün üst düzey isimleri irtibatlı oldukları, bu irtibata dair mail yazışmalarının bulunduğu, haklarında örgüte iltisaklı olduğuna dair başka şüpheli veya tanık beyanları yer alıyor.

İddianamede, tüm şüpheliler hakkında ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan ayrı ayrı 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezalarına çarptırılmaları talep ediliyor.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P