Erdoğan'dan "Karargah rahatsız" açıklaması: Bedelini ödeyecekler!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pakistan'da katılacağı İslamabad Zirvesi öncesi açıklamalarda bulundu. Esenboğa Havalimanı'nda konuşan Erdoğan, Hürriyet gazetesinin "Karargâh rahatsız" başlığıyla ilgili "terbiyesizlik" yorumu yaptı, "bedelini ağır bir şekilde ödeyecekler" dedi. Erdoğan, TSK'nın da açıklama yapacağını belirtti.

Erdoğan'dan "Karargah rahatsız" açıklaması: Bedelini ödeyecekler!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hürriyet gazetesinin tartışma yaratan "Karargâh rahatsız" haberine ilişkin olarak, "Çok çok çirkin, terbiyesizlik, seviyesizlik" tepkisini gösterdi. "Bunlar tabii bizleri rahatsız ettiği gibi, TSK'yı haydi haydi rahatsız etmiştir" diyen Erdoğan, "Atılan başlık bir terbiyesizlik, seviyesizliktir. Böyle bir başlığı atmaya ne yönetimi ne patronaj kadrosu muktedir değildir, olamaz. Bu işin hukuki süreci neyse, zaten bazı adımlar atılmış vaziyette. Bizler takipçisi olacağız. Devleti kendi içinde birbirine düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Bunlar, bunların eski alışkanlıklarıdır. Herkes yerini, konumunu bilecek. Bizi kendi içimizde kim birbirine düşürmeye çalışıyorsa bunun bedelini ödeyecektir" ifadesini kullandı.

Erdoğan, Pakistan ziyareti öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:
İslamabad zirvesi, tarihi olayların meydana geldiği bir süreçte toplanıyor. Ana temasında da ifade edildiği gibi bölgesel refah, iletişim, ticaret hatlarının birbirine bağlanmasında yakın bir ilişki vardı. Bu konudaki çabalarımızın sonuç odaklı faaliyete dönüştürülmesi noktasında teşkilat için önemli katkılar sağladık. Avrasya Tüneli, Marmaray gibi projelerle teşkilatın ulaşım kapasitesi yükselmiştir. Burada şu noktanın da altını çizmek istiyorum, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın halen bazı sorunlarla karşılaştığını kabul etmemiz gerekiyor. Teşkilatın dünya nüfusu içindeki payı yüzde 6 iken, ticarete bakıldığında bir hayli düşüyor bu oran. Bu tabloyu değiştirmek için tüm ülkeler sorumluluk taşıyor. Bu nedenle zirvenin tarihi bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Ticaret anlaşmasını bir an önce hayata geçirmek istiyoruz. Bu anlaşmanın en geniş katılımla yapılması konusunda üzerimize düşeni yapacağız. Teşkilatın, bölgesel bir iş birliği platformu olarak cazibesini daha da artıracağına inanıyorum. Katılacak olan tüm ülkelerin ciddi bir hazırlık içerisinde olduğunu biliyorum.

SORU CEVAP BÖLÜMÜ

Cumartesi günü Hürriyet'te 7 eleştiriye 7 yanıt haberi yayınlandı. Bu konuya ilişkin değerlendirmelerini alabilir miyim; Dün Genelkurmay Başkanı ile görüştünüz... Bu konu ele alındı mı?

Değerli arkadaşlar, öncelikle Genelkurmay Başkanımız ile görüşmemiz birinci derecede malum El Bab operasyonunun tamamlanmasına yönelik yapılan bazı görüşmeler var. Türkiye, ABD, Rusya arasındaki bu görüşmelerde nereye geldik, bundan sonra onlarla yapılacak görüşmelerde ne durumdayız. Onların değerlendirmesini yaptık. El Bab operasyonu tamamlandı malum, ama oradaki sürecin bitmesi anlamına gelmiyor. Rusya ile görüşmelerimiz, ABD ile koalisyon güçleri ile yapacağımız görüşmeler önem arz ediyor. Bunları da birliktelik içerisinde yürütmek önemli bir hedefimiz. Bütün bunları uzaktan seyretmek gibi bir durum içerisinde olamayız. Daha önce uzaktan seyrettik, belli bedelleri oldu.

Bir diğer konu da sizlerin de ifade ettiği gibi ismini verdiğiniz bu gazetede ön sayfada atılan başlık, tabii içeride atılan başlık çok çok daha çirkindi ve 7 soruya 7 cevap, öbür tarafta "Karargah rahatsız" gibi ifadeler, bunlar tabii bizleri rahatsız ettiği gibi, TSK'yı haydi haydi rahatsız etmiştir. Bizim rahatsız olduğu bir konuda silahlı kuvvetlerimizin rahatsız olmaması mümkün değil. Aynı vücudun azaları gibiyiz. Zira bu işin başı neresidir? Devlettir, hükümettir. Silahlı kuvvetler, devletin bir uzvudur. Atılan başlık bir terbiyesizlik, seviyesizliktir. Böyle bir başlığı atmaya ne yönetimi ne patronaj kadrosu muktedir değildir, olamaz. Bu işin hukuki süreci neyse, zaten bazı adımlar atılmış vaziyette. Bizler takipçisi olacağız. Devleti kendi içinde birbirine düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Bunlar, bunların eski alışkanlıklarıdır. Herkes yerini, konumunu bilecek.

Siz kalkıp da 7 soruya 7 yanıt derken bir daha silahlı kuvvetlerimizi zan altında bırakıyorsunuz, daha sonra ileri gidip cumhurbaşkanı ile Genelkurmay Başkanı nereye giderlerse beraberler diyerek terbiyesizlik yapıyorsunuz. Genelkurmay Başkanı'nın Cumhurbaşkanı veya Başbakan ile toplantılara gitmesinden daha doğal ne olabilir? 

Bunların dünyadan da haberi yok. Sorduğunuz zaman yok amiral gemisi, yok şu, yok bu. Kusura bakmasınlar artık böyle bir şey yok. Bizi kendi içimizde kim birbirine düşürmeye çalışıyorsa bunun bedelini ödeyecektir.

Bu ne densiz bir yaklaşımdır. Böyle bir şey olabilir mi? Kusura bakmasınlar, bunu da Genelkurmay Başkanımızla görüştük. Kendileri de bu konuyla ilgili daha detaylı açıklamayı kendi sitelerinden yapacak. Bizleri ciddi manada üzmektedir, her zamankinden daha fazla birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ihtiyacımız olduğu bir dönemde ben, kusura bakmasınlar doğru bulmuyorum.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 3 yıl önce
Şimdilerde eleştiriler daha edepli oluyor. Atıyorum; elli yıl önce gazetecinin biri, hükümeti sarsan makale yayınlamış Bakan hemen telefona sarılmış: " Ulan biz senin yazdığın gazeteyle kıçımızı siliyoruz." El cevap: "İyi ya; hiç olmazsa götünüz akıllanır."