banner1199

banner1197

banner1203

Erdoğan - Putin görüşmesi sona erdi! Açıklama bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sona erdi

GÜNDEM 17.09.2018, 15:01 17.09.2018, 16:41
Erdoğan - Putin görüşmesi sona erdi! Açıklama bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi sona erdi

Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda saat 14.50'de bir araya gelen iki liderin görüşmesinde, "Suriye" başta olmak üzere bazı bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor.

Ayrıca Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinde siyaset, ekonomi ve enerji gündeminde yer alan konular da görüşmede ele alınacak.
Görüşmede Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da hazır bulundu.

Erdoğan: Dünyanın gözü bugün Soçi'de
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme öncesi yaptığı açıklamada "(Rusya) Siyasi, askeri, ekonomik birçok konularda fikir alışverişlerimiz birbirimizi güçlendirecek boyuttadır. Soçi'den çıkacak açıklama inanıyorum ki bölgeye de çok daha farklı bir umut olacaktır." dedi.
"Bölgesel konulardaki dayanışmamız bölgeye umut verir." diyen Erdoğan, "Şu anda sadece bölgemiz değil dünyanın gözü inanıyorum ki bugün Soçi'de." şeklinde konuştu.

Putin: Çözüm yolları arayacağız
Putin, Erdoğan ile baş başa görüşmesinden önce yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sürekli bir araya geldiklerini belirterek, bir yıl önce Soçi’de görüştüklerini hatırlattı.
Putin, "(Türkiye ile) İlişkilerimiz olumlu bir biçimde gelişiyor. Ticari olarak oldukça yoğun tempoda büyüyor. Bölge güvenliği açısından da ilişkilerimiz gelişiyor.” dedi. 
Uluslararası siyasete yönelik ilişkilerin geliştiğine dikkati çeken Putin, “Görüşeceğimiz çok konu var. Bazıları karmaşık konular, bunları hem gözden geçireceğiz hem de bunların çözüm yollarını arayacağız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)