banner1198

banner1199

banner1197

Eski bakan hayatını kaybetti

Muğlalı eski senatör, Devlet ve Tarım eski Bakanı İlyas Karaöz (99), yaşlılığa bağlı nedenlerle yaşamını yitirdi.

GÜNDEM 18.06.2018, 12:49 18.06.2018, 18:48
Eski bakan hayatını kaybetti

Görev yaptığı dönemde, Muğla'nın Yatağan ilçesinde yem ve süt sanayi fabrikaları ile Muğla İşletmecilik Yüksekokulu'nun kurulması; ortaokul, içme suyu, yol ve köprü yapımına yönelik hizmetleriyle tanınan İlyas Karaöz, geçirdiği rahatsızlığın ardından yaşlılığa bağlı nedenlerle hayatını kaybetti. Ankara'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren, evli ve 2 çocuk sahibi İlyas Karaöz'ün cenazesinin, 20 Haziran Çarşamba günü, Muğla'nın Menteşe ilçesindeki Kurşunlu Cami'nde kılınacak öğle namazının ardından Muğla Eski Şehir Mezarlığı'nda defnedileceği belirtildi.

İLYAS KARAÖZ KİMDİR?

İlyas Karaöz, 6 Haziran 1922'de Muğla'nın Yatağan ilçesinde doğdu. Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu'nu bitirdi. Gaziantep Çalışma Müdürlüğü, Aydın Belediyesi ESO İşletmesi Müdürlüğü, Cumhuriyet Senatosu Muğla Üyeliği (5 Haziran 1966 - 12 Ekim 1975) ile Devlet ve Tarım Bakanlıkları yaptı. Evli ve 2 Çocuk babasıdır. 

İlyas Karaöz, Yatağan'da Yem ve Süt Sanayi Fabrikalarının kurulması, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin kurulmasının temelini oluşturan Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu'nun kuruluşu, ortaokullar, içme suları, yol ve köprü yapımları ile Muğla'da çok sayıda hizmetin gerçekleştirilmesindeki etkisiyle biliniyor. 

Karaöz'ün ayrıca Muğla Tarihi ve Cumhuriyetin 50. yılında Muğla Millî Eğitiminde Gelişmeler ve Yükseköğretim Çalışmaları isimli basılmış bir eseri bulunmaktadır

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P