Fırat Kalkanı harekatında 2477 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı harekatında bugüne kadar toplam 2 bin 156 IŞİD'li ve 321 PKK/PYD'li terörist etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Fırat Kalkanı harekatında 2477 terörist etkisiz hale getirildi

Fırat Kalkanı'nda bugüne kadar toplam 2 bin 156 IŞİD'li ve 321 PKK/PYD'li terörist etkisiz hale getirildi

TSK tarafından yayınlanan haftalık bilgi notu şu şekilde:

1.    Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla; yurt içerisinde bölücü terör örgütüne (BTÖ) karşı azimli ve kararlı mücadelesini sürdürürken, bölgedeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarıyla birlikte BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı uyarınca 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatmış olduğu “Fırat Kalkanı Harekâtı”na 156’ncı gününde (26 Ocak 2017) devam etmektedir.

2.    Teröristle Mücadele Harekâtı kapsamında;

      Teröristle Mücadele Harekâtı kapsamında; geçtiğimiz hafta içerisinde (19-26 Ocak 2017) BTÖ’nün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan bölgeleri (özellikle Şırnak, Tunceli, Diyarbakır, Bitlis, Ağrı) teröristlerden temizlemek ve kış tertiplenmesini kısıtlamak maksadıyla başlatılan operasyonlara aralıksız devam edilmiş, bu kapsamda;    

      a.    Diyarbakır/Lice, Şırnak/Küpeli Dağı ve Beytüşşebap, Tunceli/Merkez Bali Deresi, Bitlis/Merkez Sini Deresi ve Ağrı/Doğubayazıt bölgelerinde orta çaplı operasyonlar icra edilmiş,

      b.    İcra edilen operasyonlarda;          

             (1)  12 terörist etkisiz hale getirilmiş,

             (2)  27 adet EYP, 4 adet biksi hafif makineli tüfek, 2 adet kanas keskin nişancı tüfeği, 37 adet piyade tüfeği, 6 adet tabanca, 8 adet el bombası, 541 kg. amonyum nitrat, çok miktarda değişik çap ve cinste mühimmat ile EYP yapımında kullanılan kablo, fünye ve patlayıcı madde ele geçirilmiş,

             (3)  Diyarbakır/Lice bölgesinde 16 sığınak, Bitlis/Sini Deresi bölgesinde 14 sığınak, Tunceli/Merkez Bali Deresi ve Nazımiye bölgelerinde 31 sığınak,  Batman/Hasankeyf bölgesinde 1 sığınak olmak üzere toplam 62 sığınak, barınak ve mağara, çok miktarda yaşam ve gıda maddesi ile örgütsel doküman bulunarak imha edilmiş ve sığınak/barınak/mağaralar kullanılamaz hale getirilmiş, 

      c.    BTÖ’nün en önemli finansal kaynaklarından olan uyuşturucu üretimi, ticareti ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik icra edilen operasyonlar ve hudut hattında alınan tedbirler neticesinde 2.184 kg kubar esrar, 2.620 kg toz esrar ve 255.370 paket kaçak sigara ele geçirilmiş,

      ç.    Etkili hudut denetim ve kontrolleri sonucunda sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 5.329 kişi yakalanmış, 

      d.    Son bir hafta içerisinde icra edilen operasyonlarda zayiat yoktur. 

      e.    Değerlendirme:

             (1)  Yürütülen operasyonlar sonucunda bölücü terör örgütü her gün yeni kayıplara uğratılmakta ve güç kaybetmektedir. Diyarbakır/Lice, Şırnak/Küpeli Dağı ve Beytüşşebap, Tunceli/Merkez Bali Deresi, Bitlis/Merkez Sini Deresi ve Ağrı/Doğubayazıt bölgelerinde icra edilen operasyonlarla bölücü terör örgütüne ağır darbeler vurulmuştur.

             (2)  Tespit edilen sığınaklar ile sığınaklarda ele geçirilen silah, mühimmat ve patlayıcı madde yapımında kullanılan malzemeler imha edilmiştir. Bu anlamda bölücü terör örgütü, lojistik açıdan da ağır darbe almıştır. İcra edilen operasyonlarla terör örgütünün kış tertiplenmesi kapsamındaki hazırlık faaliyetleri önemli oranda engellenmiştir. Bu başarıların asıl yansımaları bahar aylarında görülecek; terör örgütü, yapmayı planladığı birçok hain eylemi gerçekleştirecek güç ve kabiliyeti yitirmiş olacaktır.

             (3)  Bölücü terör örgütünün önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık faaliyetleri, hudut hattında alınan tedbirlerle engellenmeye devam edilmiştir. Hudut bölgelerinde alınan tedbirler sayesinde bir hafta içinde toplam 5.329 kişi yakalanmış ve çok miktarda uyuşturucu madde ve kaçak malzeme ele geçirilmiştir.

             (4)  Türk Silahlı Kuvvetleri, hudutların korunması ve teröristle mücadele kapsamında ağır kış şartlarına aldırmadan, gece-gündüz operasyonlarına devam etmektedir.

3.    “FIRAT Kalkanı Harekâtı” kapsamında;

      a.    Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla icra edilmekte olan harekâtta, TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 228 meskûn mahal ve 1.880 km²’lik alan kontrol altına alınmıştır.

      b.    09 Aralık 2016 tarihinde başlayan El Bab Harekatı’nda batıdan ve kuzeyden şehrin dış mahallelerine ulaşılmıştır. El Bab’ın, ele geçirilmesine yönelik planlı harekâtın icrasına devam edilmektedir. Bu kapsamda; tecrit harekâtı sürdürülmekle beraber El Bab’ın kuzeydoğusunda bulunan Suflaniyah ve Kabr El Mukri meskûn mahalleri kontrol altına alınmıştır. Tespit edilen hedeflerin etkisiz hale getirilmesine devam edilmektedir.

      c.    DEAŞ’ın bölgeden temizlenmesine yönelik harekât sürdürülürken; PKK / PYD terörist unsurlarının Afrin’den doğuya, Münbiç’ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir.

      ç.    Değerlendirme:

             (1)  Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hudut hattının emniyete alınması, bölgede bulunan DEAŞ ve PYD/PKK terör örgütlerinin etkisiz hale getirilmesi ve sivillerin normal yaşantılarına dönebilmesine olanak verebilmek amacıyla Fırat Kalkanı Harekâtına devam edilmektedir.

             (2)  Fırat Kalkanı Harekâtının başlangıcından bugüne kadar 1864’ü ölü olmak üzere toplam 2156 DEAŞ mensubu, 306’sı ölü olmak üzere toplam 321 PKK/PYD mensubu terörist etkisiz hale getirilmiştir. Türk Hava Kuvvetleri tarafından, toplam 1332 hedef imha edilmiştir. Ayrıca harekâtın başlangıcından bugüne kadar tespit edilen 3282 EYP ve 55 Mayın imha edilmiştir.

             (3)  26 Ocak 2017 tarihi itibariyle El Bab’ın kuzeydoğusunda bulunan Suflaniyah ve Kabr El Mukri meskûn mahalleri kontrol altına alınarak DEAŞ terör örgütünün El Bab’tan sökülüp atılabilmesi amacıyla şehrin kuşatılması faaliyetlerine devam edilmiştir. Böylelikle terör örgütünün farklı bölgelerden takviye yapma gayretlerinin engellenmesi hedeflenmektedir.

4.    Gelinen bu aşamada TSK;

      Fırat Kalkanı ve Musul Harekâtı kapsamında koalisyonun gerektirdiği işbirliği ve koordinasyon esaslarını gözeterek destek faaliyetlerine devam etmekte, teröristle mücadelenin gerektirdiği kolluk kuvvetlerine destek kapsamında da operasyonel faaliyetlerini yerine getirme azim ve kararlılığını sürdürmektedir.

5.       Sonuç olarak;

          a.       Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, başta PKK/PYD, FETÖ/PDY ve DEAŞ olmak üzere diğer tüm terör örgütleriyle mücadelesini son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla ve kesintisiz olarak sürdürecektir.

          b.       Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat Kalkanı Harekâtının başlangıcından itibaren bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi maksadıyla her türlü tedbir alınmaktadır. Hedefler sıralı karargâhlarda dikkatle analiz edilerek seçilmekte, belirlenen hedefler akıllı güdümlü mühimmat ile imha edilmektedir. TSK’nın bölgede yaşayan sivillerin zarar görmemesi için almış olduğu tedbirlerin uygulanmasına, harekâtın müteakip dönemlerinde de istisnasız şekilde devam edilecektir.

          c.       Türk Silahlı Kuvvetleri, Yüce Türk Milletinin emrinde, cennet vatanımızın güvenliği ve bekası için sarsılmaz iradesiyle “Ölürsem Şehit Kalırsam Gazi” anlayışıyla görev yapmaya ant içmiştir.


ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.