banner1002

Genelkurmay Başkanlığına Orgeneral Yaşar Güler atandı

Yeni sistem ve yeni kabine ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'nde de yeni dönem başladı. Orgeneral Hulusi Akar'ın Milli Savunma olmasından sonra Genelkurmay Başkanlığı'na Orgeneral Yaşar Güler getirildi. Kara Kuvvetleri Komutanı olarak ise Orgeneral Ümit Dündar görevlendirildi.

Genelkurmay Başkanlığına Orgeneral Yaşar Güler atandı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yeni dönem başlıyor. Yeni sistem kabinesinde Milli Savunma Bakanı olan Hulusi Akar'ın yerine Orgeneral Yaşar Güler atandı.

Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapan Orgeneral Yaşar Güler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 30. Genelkurmay Başkanı oldu.

Güler, 15 Temmuz'da gecesi Hulusi Akar ile birlikte derdest edilerek Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığına götürülen isimdi. 

2013'te Genelkurmay İkinci Başkanlığı, 2016-2017 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı görevini yürüttü Güler. 2 Ağustos 2017'de Yüksek Askeri Şura Kararları ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmıştı. 

Güler'den boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine ise Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar getirildi. 

Orgeneral Dündar, 15 Temmuz gecesinin gidişatını belirleyen önemli isimlerdendi. Televizyon yayınlarına telefonla bağlanıp "Bu, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen bir hareket değildir." diyen Dündar, darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasında önemli bir rol üstlendi. 

15 Temmuz gecesi derdest edilen Akar'ın yerine vekalat eden Ümit Dündar, operasyonları yöneten isimdi. 

Genelkurmay 2. Başkanlığında ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Metin Gürak görevlendirildi. 


Güler'in özgeçmişi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 30. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, 1954 yılında Ardahan'da doğdu. Kara Harp Okulundan muhabere teğmen rütbesiyle mezun olan Güler, 1975-1984 yılları arasında çeşitli birliklerde Muhabere Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1986'da Kara Harp Akademisinden, 1988'de Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun olan Güler, kurmay subay olarak 1986-1988 yılları arasında Yurt İçi Bölge Komutanlığında Harekat Başkanlığı, 1988-1991 yılları arasında Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığında Plan Subaylığı, 1991-1992 yılları arasında 12'inci Piyade Tümen Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, 1992-1994 yılları arasında Silopi’de İç Güvenlik Tabur Komutanlığı, 1994-1995 yılları arasında Bosna-Hersek Türk Tugay Komutan Yardımcılığı, 1995-1997 yılları arasında Başbakanlık Askeri Başdanışmanlığı Proje Subaylığı yaptı.

İtalya'daki NATO Güney Bölge Komutanlığında 1997-1999 yılları arasında Muhabere Başkan Yardımcılığı yapan Orgeneral Güler, 1999-2000 yılları arasında Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkez Komutanlığı, 2000-2001 yılları arasında Genelkurmay Tatbikatlar Şube Müdürlüğü görevlerini yerine getirdi. 

Tuğgeneral rütbesiyle 10'uncu Piyade Tugay Komutanlığı, Genelkurmay MEBS Plan Koordinasyon Daire Başkanlığı görevlerine atanan Güler, tümgeneralliğinde MEBS Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı, Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı yaptı. 2009'da korgeneralliğe terfi ettirilen Güler, Harita Genel Komutanlığı, 4’üncü Kolordu Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2013'te Genelkurmay İkinci Başkanlığına getirilen Güler, 2016-2017 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı görevini yürüttü.
Güler, 2 Ağustos 2017'de Yüksek Askeri Şura Kararları ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.