banner1002

Güneş Doğu'dan yükseliyor

Vatan Partisi, Doğu ve Güneydoğu illerinde seçim çalışmalarını yürüten milletvekili adayları ve yöneticileri, bölgedeki seçim ortamını Aydınlık'a değerlendirdi.

Güneş Doğu'dan yükseliyor

Vatan Partisi, Doğu ve Güneydoğu illerinde seçim çalışmalarını yürüten milletvekili adayları ve yöneticileri, bölgedeki seçim ortamını Aydınlık'a değerlendirdi. Bölge sakinlerinin başlıca iki derdinin terör ve işsizlik olduğunu ifade eden Vatan Partili siyasetçiler, halkın iş bulma umuduyla AKP'ye mecbur bırakıldığını dile getirdi. Diğer taraftan başta CHP olmak üzere İyi Parti ve Saadet Partisi'nin, "Bize oy vermeyecekseniz HDP'ye verin ki, Erdoğan gitsin" şeklinde propaganda yürütmesi de bölgeden gelen haberler arasında. Doğu ve Güneydoğuda yükselen ve umut veren güç ise Vatan Partisi.  
 
BİR AVUÇ İNSANIN NELER YAPACAĞINI GÖRECEKSİNİZ 

Vatan Partisi'nin Van'da 1. sıra milletvekili adayı teknik direktör Halil Halit Toker, 2. sırada ise eğitimci Cafer Sincer var. Aynı zamanda Genel Merkez'de Örgütlenme Büro üyesi olan Sincer, "Sayımız az, küçük bir kadroyla çalışıyoruz, ama bir avuç insanın neler yapabileceğini göreceksiniz" diyor gülerek. Cafer Sincer'in Van'a ilişkin değerlendirmeleri şöyle:  
"HDP'den başlayalım, çok suskunlar. Seçim büroları falan var, ama ortalıkta HDP gövdesi yok. Araçları da az sayıda. Buralarda PKK'nın beli kırıldı, HDP bile artık yemin billah 'PKK ile hiçbir ilgimiz yok' diye halkı ikna etmeye çalışıyor. Arada bize uzaktan el kol işareti yapanlar çıkıyor, ama seslerini çıkartamıyorlar. Hendeklerden önce olsa, ne biz ne AKP dolaşamıyordu Van sokaklarında. Adeta PKK istilası altındaydı buralar. Ama bugün, mesela haftasonu HDP miting yapmış, gazeteden okudum. Haberimiz bile olmadı, afiş bile asmadılar. Yani, HDP meydanlarda yok artık."

'ŞARKILARIMIZI TÜRKÜLÜREMİZİ SÖYLÜYORUZ'

Vatan Partisi Kars'ta 1. sıra adayı olarak gazeteci Muharrem Yerli'yi gösterdi. Tuncay Mutluer'den önce İl Başkanlığı da yapmış olan Yerli, Kars ve çevre köylerinde yakından tanınıyor, çünkü yıllardır Ulusal Kanal ekranlarından Köyden Köye programının yapımcısı ve sunucusu. İl Başkanı Mutluer, çalışmalardan memnun, "Standımızı açtık, şarkılarımızı türkülerimizi söylüyoruz, broşürlerimizi dağıtıyoruz, yüz yüze insanlarla konuşuyoruz" diyor. Elbette kendi ifadesiyle "biraz imkansızlık" yaşıyorlarmış, ama ne gam! Köy köy muhtarları, dükkün dükkan esnafları, kanaat önderlerini ziyaret etmeye gayret ediyorlar. 

VATAN PARTİSİ SAHADA 

Malatya'da Vatan Partisi'nin birinci sıra adayı Arif Doğan, partinin Kardeşlik Bürosu Başkanı olarak görev yapıyor. Doğan'ı yoldayken yakalayabildik ve telefondan şu bilgileri aldık: "Saha çalışması yapıyoruz, her gün anonsla dolaşıyoruz, köyleri ziyaret ediyoruz. Hükümete karşı çiftçi ve köylünün tepkisi çok büyük. Muhalefeti de çok inandırıcı bulmuyorlar. Doğu Perinçek'i çok cesur buluyorlar, ama bu baraj tehdidi olumsuz etkiliyor. Bize kestirmeden tek bir şey söylüyorlar: 'Traktöre giren mazotun hesabını yapsınlar.'" Malatya halkı, hemşerileri olan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi'ye ayrıca sitemliymiş. "1,5 yılı geçti bakan olalı, ama kayısıyla ilgili tek bir faydasını görmedik. Ne kayısımız ne ürünümüz para ediyor" diye dert yanmışlar. 
Arif Doğan'ın Malatya, Mardin ve Muş'da gözlemlediği başka bir durum var ki, çok çarpıcı: CHP il yöneticileri doğrudan ve açıkça HDP'ye çalışıyormuş. Gerekçeleri "Güneydoğu'daki oyların büyük bölümü AKP'ye gitmesin"miş, "HDP mutlaka barajı aşmalı"ymış. Kahve çalışmalarında bile bizzat CHP adayı olan kişiler, "HDP'ye oy verin, yoksa AKP kazanır"diye propaganda yapıyormuş. 

HDP'DEN ÇOK CANI YANAN VAR KAPATACAĞIZ DİYE MEMNUNLAR

Mardin İl Başkanı Hasan Ayata da seçim dolayısıyla partisinin programlarını anlattığı ve çiftçilerle, esnafla kucaklaştıkları için memnun. Ayata, "Bizim bir sıkıntımız yok, esnaf ziyaretleri yapıyoruz. Ayrıca çiftçi kardeşlerimizle köylerinde, beldelerinde buluşuyoruz. Partimizi, Doğu Bey'i tanıtıyoruz. Güncel olan sıkıntılarını, dertlerini dinliyoruz. Bizi çok güzel ağırlıyorlar. Güneydoğu'da huzur var. HDP'yi kapatacağız deyince bunu isteyen çok insan var. HDP'den çok canı yanan var. Çoğunluk, biz 'HDP'yi kapatacağız' dediğimizde, Doğu Bey'i tanıyanlar destekliyor. Bir yandan da baskıyla karşı karşıya olan bir kesim var, korkuyla başka partiye gidiyorlar, ama bunlar yüzde 10-11 diyebilirim. 2017-2018 itibariyle PKK'nın Türkiye'deki soluğu kesildi. Onlara destek verecek imkan tanıyacak insan da kalmadı."

MİLLET EKMEĞİNİN DERDİNDE 

Ayata, bölge insanı için "Şimdi millet ekmeğinin peşine düşmüş durumda" saptamasını yapıyor ve şunları anlatıyor: "Türkiye genelinde ekonomik kriz var. Yoksulluk artıyor. Aşiretçilik büyük ölçüde bitti ama şöyle bir örnek vereyim: Bir siyasetçiye gidiyorlar ve "Size 2 bin oy verdim, 45 gencim var işe sokar mısın?" diye soruyorlar. İktidar ya da muhalefettekiler bunun sözünü verebiliyor... Biz, 'Yok öyle bir söz bizde. Herkese eşit davranırız' diyoruz. Üniversite mezunu arkadaşlarım var, arkeolog, kimya mühendisi var aralarında. İş ve İşçi Bulma Kurumu'na kayıtlarını yaptırıyorlar. AKP'den referansı varsa, bir gün içinde işe sokuyorlar. Çaresizlik içinde olanlar var, bize destek vermeye çalışanlar var, ama böyle bir vaadimiz de yok, yalan mı söyleyelim?"

YETER Kİ AKP GİTSİN DİYE OY İSTİYORLAR 

Diyarbakır'da 1. sıra milletvekili adayı Bayram Yurtçiçek de, şehir merkezi ve çevre ilçelerde bildiri, ev ve muhtar ziyaretleri yaptıklarını ifade etti, ancak şehirde genel olarak heyecansız bir seçim havası estiğine dikkat çekti. Yurtçiçek, şu gözlemlerini aktardı: "Şehirde AKP, CHP ve HDP araçları dolaşıyor, ama çok cansız bir hava var. Dün Muharrem İnce buradaydı. HDP'liler alanı kalabalıklaştırdı. Bayraklarını getiren de oldu, uyarı üzerine bayrakları indirdiler. Sokaklarda da hareketlilik görünmüyor. Araçlar da gezmese seçim olduğunu anlayamazsın. Seçim büroları da kapalı. Burada CHP ve İyi Parti, 'Bize vermeseniz de olur, yeter ki HDP barajı aşsın' diye propaganda yapıyor. AKP dışındaki bütün partilerin ikinci partisi HDP."


ulusal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.