banner1199

banner1197

banner1203

Hayrettin Karaca hayatını kaybetti! Hayrettin Karaca kimdir?

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca 97 yaşında vefat etti.

GÜNDEM 20.01.2020, 14:38 20.01.2020, 14:46
Hayrettin Karaca hayatını kaybetti! Hayrettin Karaca kimdir?

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı'nın Twitter hesabında yer alan duyuruda, "Kurucu Onursal Başkanımız ve Toprak Dedemiz Sayın Hayrettin Karaca'yı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Tüm ülkemizin başı sağ olsun." denildi.

HAYRETTİN KARACA KİMDİR?

4 Nisan 1922 yılında Bandırma Balıkesir'de dünyaya geldi. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım'dır ve Kırım muhaciridirler. Lise eğitiminden sonra ailesinin işinin başına geçip triko-örme işinde hızlıca yükseldi. Karaca firması diğer firmalara göre 20 yıl önceden Türkiye'de ihracatın liderliğini yapmıştır.


Karaca, Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurdu ve ülke içinden ve dışından tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi ve bağlantılar kurdu. Karaca'nın Yalova'da kurduğu Karaca Arboretumu, dünyaca ünlü oldu. Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazin'i bilimadamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forum olmuştur. Türkiye için adeta bir gen koruma merkezi olan Karaca Arboretumu içerisinde 14.000 türü barındırıyor. Karaca, TEMA Vakfı'nın kurucularından biridir. Hayrettin Karaca, yaşamının son anlarına kadar ağaç dikim çalışmalarına devam etti. 

Hayrettin Karaca, Alternatif Nobel ödülüne layık görülmüş, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da ‘Orman Kahramanı’ seçilmişti.

20 Ocak 2020 günü 97 yaşında hayata gözlerini yumdu.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)