banner1199

banner1197

banner1203

İlber Ortaylı'dan 'Rus generalin tabutu' yorumu: Türkiye’de uzman yok, Rusya’ya gidilmeli

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ardahan’da bir inşaat temelinde bulunan tabutla ilgili, "Bu konuda Türkiye’de konuşabilecek uzman bulunması zor" dedi.

GÜNDEM 28.04.2017, 12:30 28.04.2017, 18:30
İlber Ortaylı'dan 'Rus generalin tabutu' yorumu: Türkiye’de uzman yok, Rusya’ya gidilmeli

Ardahan'daki bir inşaatın kazısında bulunan tabutun içinden ‘Rus general'e ait olduğu düşünülen bir iskelete dair değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. İlber Ortaylı, bu konuda Türkiye'de uzman bulmanın zorluğuna dikkat çekerek, Rusya'yı işaret etti: "Bu konuda Türkiye'de konuşabilecek uzman bulunması zor. Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Rusya Askeri Tarih Arşivi'nden bilgi alınabilir."

Hürriyet'in haberine göre Ortaylı, Rus generale ait olabileceği düşünülen tabut ve iskelete dair daha fazla bilgi edinebilmek için Moskova'daki Rusya Askeri Tarih Arşivi'ne başvurulabileceğini kaydetti.

'RUM KÖKENLİ BİR RUS SUBAYI OLABİLİR'

Öte yandan, Habertürk'ten Ümran Avcı'nın haberine göre 1914'te Osmanlı Rus Savaşı sırasında Sarıkamış'ta hayatını kaybeden Türk askerleri anısına düzenlenen anma etkinliklerine sık sık katılan kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez ise mezarı bulunan kişinin Rum kökenli bir Rus subayı olabileceğini söyledi. Defin şeklinin Rumların defni gibi olduğunu ifade eden Sönmez, "Rumlar odacık gibi gömüyorlar çünkü" dedi.

Yorumlar (0)