banner977

banner1066

İsmet Özçelik'ten Melih Gökçek yazısı

Aydınlık gazetesi yazarı İsmet Özçelik, 'AKP'de 59 belediye başkanı yolcu! Gökçek gidici' başlıklı bir yazı kaleme aldı. Özçelik, yazısında, "İstifası istenenler kuzu kuzu istifa edecekler gibi..! İşin sonunda hapse girmek de var. Gökçek’e gelince; o iş biraz karışık. Gökçek’in çalışma taktiği farklı. Onun da istihbarat dosyaları olduğundan söz ediliyor. Bazı şeyleri pazarlık konusu yapabilir. Peki sonuç alabilir mi? Zor görünüyor" ifadelerini kullandı

GÜNDEM 04.10.2017, 10:19
İsmet Özçelik'ten Melih Gökçek yazısı
Aydınlık gazetesi yazarı İsmet Özçelik şunları belirtti:

ESKİDEN CHP ve MHP’deki parti içi tartışmalar gündemdeydi. Şimdi AKP konuşuluyor. Düğmeye basıldı. Adı açıkça konmasa da FETÖ ile ilişkisi bulunan, çok yakınları arasında FETÖ’cü olanlar hedefte.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı FETÖ’den hapisteydi. Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in damadı Emre Kurt da geçtiğimiz günlerde FETÖ’den tutuklandı. İkisi de istifa etti.

Daha doğrusu istifa ettirildi.

ARKASI GELECEK

AKP kulislerinde anlatılanlara bakılırsa önümüzdeki günlerde istifa ettirilecek belediye başkanı sayısı 59. Bunlardan 3’ünün büyükşehir belediye başkanı olduğu bildiriliyor. Geri kalanlar il ve ilçe belediye başkanı. Bu sayının artabileceği de ifade ediliyor.

Aralarında, yapılan araştırmasında halk desteği düşük çıkanlar da var. Ama esas belirleyici olan FETÖ ile ilişkileri. Açıkça söylenmese de kapalı kapılar arkasında konuşulan bu.

DOĞRU MU, YANLIŞ MI?

Önceki gün AKP’de 4 il başkanı kongre beklenmeden değiştirildi. AKP Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, “Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ile yapılan istişare sonucu Giresun, Niğde, Nevşehir ve Kırıkkale il başkanlıklarına atama yapıldığını” açıkladı.

Sıranın belediye başkanlarında olduğu haberleri Ankara kulislerinde hızla yayıldı. Her soruya yanıt veren Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ bu konudaki soruları yanıtsız bıraktı. Tartışma büyüyünce AKP Sözcüsü Mahir Ünal kameraların karşısına geçti. İddiaları yalanlasa da değişim için çalışmaların sürdüğünü gizlemedi.

Ünal’ın açıklamasını hemen AKP’li kaynaklarıma sordum. Gülümsediler. “Ünal iddiaları yalanlamadı ki. Belediye ve örgütlerle ilgili değişim çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Zamanı geldiğinde açıklama yapılacağını belirtti. Daha ne deseydi. Herhalde ‘istifalarını istedik’ diyecek hali yoktu” dediler.

ERDOĞAN GÖKÇEK’İ ÇİZDİ

En çok tartışılan isim Melih Gökçek. Gökçek’in durumu Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a da soruldu. Erdoğan noktayı koydu. “Şu anda böyle bir şey yok ama olmayacağı anlamına kesinlikle gelmez” dedi.

Siyasi anlatımla Gökçek’i çizdi.

AKP’de kazan kaynıyor. Önümüzdeki günlerde gerilimin daha da yükselmesi sürpriz olmayacak. Gökçek’in istifaya direneceği konuşuluyor. ATO’daki mücadeleye atıf yapılıyor. Yukardan gelen açık mesaja rağmen geri çekilmeye niyeti olmadığı vurgulanıyor.

ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ

Gökçek dışında adı geçen isimlerden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Şahan, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ve Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ... iddiaları yalanlasa da AKP kulislerinde, “ateş olmayan yerden duman çıkmaz” havası hâkim.

İSİMLER BİLEREK SIZDIRILDI

Gökçek ve diğer belediye başkanlarının isimleri basına bilerek sızdırılmışa benziyor. “Kamuoyu hazırlığı”olarak yorumlanıyor. Siyasette sık kullanılan bir yöntem. Devamının geleceğinin sinyali..!

Erdoğan, kapalı toplantılarda konuşulanların ertesi gün gazetelerde yer almasından şikayet eder görünse de bazı bilgilerin bir plan dahilinde kamuoyuna sızdırıldığının işaretleri görünüyor. AKP kurmayları da aynı görüşte.

NE OLUR?

Ben Gökçek dışında sorun çıkaracak belediye başkanı olacağını sanmıyorum. Kulislerde, hazırlanan dosyaların can yakacak cinsten olduğu bildiriliyor. Birçok başkanın gizli mal varlıklarının da listesi çıkarılmış. Başkanların mal varlığını üzerinde taşıyanlar sorgulanmış.

FETÖ ile irtibatları raporlaştırılmış.

“Metal yorgunluğu” kamuflaj. Yolu FETÖ ile kesişenlere ve yolsuzlukları ayyuka çıkanlara bir anlamda sorun yaratmadan “çıkış yolu” öneriliyor. “AKP’de FETÖ varmış” algısına yol açmadan sorun çözülmek isteniyor.

Gelen bilgiler de bu yönde!

İstifası istenenler kuzu kuzu istifa edecekler gibi..! İşin sonunda hapse girmek de var. Gökçek’e gelince; o iş biraz karışık.

Gökçek’in çalışma taktiği farklı. Onun da istihbarat dosyaları olduğundan söz ediliyor. Bazı şeyleri pazarlık konusu yapabilir. Peki sonuç alabilir mi?

Zor görünüyor.

ulusal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P