banner1005

İsmet Özçelik yazdı: ABD’nin terör planı

Aydınlık yazarı İsmet Özçelik yazdı...

İsmet Özçelik yazdı: ABD’nin terör planı

ABD Suriye operasyonunu başlattığı 2011 yılında bir taşla birkaç kuş vurmayı planlamıştı. BAAS rejiminin devrilmesi, Suriye’nin bölünmesi, Fırat’ın doğusunda “PKK devletçiği” kurulması...
Bir başka hesabı da Suriye’yi “teröristler için eğitim alanı” olarak kullanmaktı.
Öyle de yaptı.
Rusya’nın Kafkas, Çin’in Uygur bölgesinden, Kazakistan’dan, Afganistan’dan, Pakistan’dan, Kırgızistan’dan, Avrupa ülkelerinden, Balkanlardan teröristler Suriye’ye yönlendirildi.
Tamamına yakını Türkiye üzerinden Suriye’ye geçti.

TÜRKİYE’NİN HATASI
AKP hükümeti devletin diğer kurumlarının itirazına rağmen teröristlere yol verdi. Hatay, Kilis, Urfa, ... sınırları fiilen açıldı. Hatay, Kilis, Urfa,... terörist sevkiyatı için kullanıldı.
Sınır köylerinde yaşayanlar hepsine şahit.
İş bununla da sınırlı kalmadı. Teröristlerin Türkiye içinde 700 civarında caminin çevresinde adam devşirmesine de ses çıkarmadı.
O dönemde Ahmet Davutoğlu etkindi. Esad yönetiminin birkaç ay dayanamayacağı, düşeceği konusunda Erdoğan’ı inandırmıştı.

ABD’NİN HESABI
Malum ABD uzun süreli hesap yapar. Amacı teröristlere Suriye’de staj yaptırıp, eğitimli olarak ülkelerine döndürmekti.
Rusya’dan gelenler Rusya’da, Çin’den gelenler Çin’de, Avrupa, Asya ülkelerinden, Balkanlardan gelenler de kendi ülkelerinde eylem için talimat bekleyeceklerdi.
ABD’nin çıkarlarına göre hareket edeceklerdi.
Moskova metrosu saldırısı, Çin’de yapılan terör eylemleri, Paris’te ve bazı Avrupa şehirlerinde yaşananlar daha başlangıçtı. Yakalanan teröristlerin yolu hep Suriye’den geçmişti.

İDLİB!
Hesap tam tutmadı. CIA ve MOSSAD tarafından kurulan IŞİD yenildi. Diğer ülkelerden getirilen teröristlerin önemli bir bölümü de İdlib’de sıkıştı kaldı.
Ruslar kararlı. Türkiye’yi de uyardıkları bildiriliyor. Bölgedeki teröristlerin Türkiye üzerinden geçerek Rusya’ya sızmalarının önlenmesini istiyorlar. Bir uydularını bölge için tahsis etmiş durumdalar. Gelişmeleri anı anına takip ediyorlar.
Çin de devrede. İdlib’deki Çin vatandaşı teröristleri izliyorlar. Hem Ruslar, hem Çinliler bölgedeki teröristleri “bölgede imha etme” konusunda ısrarlılar.

TÜRKİYE’NİN TAVRI
Türkiye’nin geçmişte yaptığı hatalar şimdi başına dert. İdlib’de sayıları 20 bin ile 50 bin arasında olduğu iddia edilen eğitimli ve silahlı terörist olduğu ifade ediliyor. Çoğu Türkiye üzerinden Suriye’ye geçenler.
İdlib’den çıkış yolları yok. Türkiye sınırı dışındaki bölgeler kuşatılmış halde. Kaçışları zor. Sivilleri kalkan yapıp Türkiye sınırına dayanmalarından endişe ediliyor.
Bugüne kadar olanlar oldu. Şimdi çözüm zamanı. Türkiye sürekli itiraz etmek yerine Suriye, Rusya ve İran’la birlikte çözüm üretmeli.
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov geçtiğimiz günlerde Ankara’daydı. Çavuşoğlu’nun açıklamalarına bakılırsa olumlu gelişmeler var.
Haydi hayırlısı!

‘TERÖR ÇOCUKLARI’
Olaylar başlayalı yedi yıl oldu. Suriye’de on binlerce kadına tecavüz edildiği, teröristlerin haremler kurduğu biliniyor. Ortada çok sayıda “terör çocuğu” olduğu konuşuluyor.
Bir de zoraki evlilikler var. Suriyeli kadınlarla silah zoruyla evlenen yabancılar.
ABD’nin Suriye operasyonu başarısızlıkla sonuçlansa da geride çok acılar bırakıyor. İdlib operasyonunun gecikmesi acıları daha da artırıyor.
İdlib’deki teröristler hem Suriye, hem Türkiye için tehdit.
Türkiye, Davutoğlu’nun “stratejik çukuruna” düştü. Şimdi o çukurdan çıkmaya çabalıyor. Yeni hatalara tahammülü de yok.
Şam yönetimi ile bir an önce temasa geçilirse işler hızla düzelecek. Ama birileri ısrarla ayak sürüyor.
Nedeni de belli değil!
Ama başka çare de yok..!


Aydınlık

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.