banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İstanbul'daki FETÖ davalarında ilk karar: Astsubaya müebbet, 23 ere beraat

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında İstanbul Valiliğini işgal girişimine yardıma giden 24 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme, 1 astsubayın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına, 23 erin de beraatine hükmetti.

GÜNDEM 07.07.2017, 16:24 07.07.2017, 17:44
İstanbul'daki FETÖ davalarında ilk karar: Astsubaya müebbet, 23 ere beraat

İstanbul'daki 15 Temmuz Darbe Girişimi davalarında ilk karar açıklandı. 

15 Temmuz'da İstanbul Valiliği'nin işgal girişimine yardıma ilişkin davada, astsubay Yusuf Yıldız'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 

Karara gerekçe olarak, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlaması yöneltildi.

Aynı davada yargılanan 23 er ise beraat etti.

Karar

Duruşmada verilen kısa bir aranın ardında hükmü açıklayan mahkeme, tutuklu sanık astsubay Yusuf Yıldız'ın  "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini karara bağladı.

Mahkeme, sanığın atılı suç nedeniyle bir pişmanlığının bulunmayışı ve verilen hapis cezasının geleceği üzerindeki olası etkisi nazara alınarak Yıldız hakkında indirim maddelerinin uygulanmasına gerek yer olmadığını karar verdi.

Sanık hakkında her ne kadar "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümütini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından cezalandırılması istemiyle dava açılmış ise de sanığın söz konusu kurumlara karşı bir eyleminin olmadığı kanaatine varan mahkeme heyeti, sanığa bu suçtan ceza verilmesine yer olmadığını karara bağladı.

Mahkeme heyeti, sanığa yöneltilen "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Erlere beraat

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, olay tarihinde er olarak görev yapan diğer 23 sanığın ise suç işleme kasıtlarının olmaması nedeniyle tüm suçlardan beraatini kararlaştırdı.

Söz konusu karar, FETÖ'nün İstanbul'daki darbe girişimine ilişkin açılan davalarda verilen ilk karar oldu.
 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P