banner1199

banner1197

banner1203

KKTC Dışişleri Bakanı: 45 yıldır kapalı olan Maraş'ta envanter çalışması için sahaya iniyoruz

1974'ten bu yana kapalı olan Maraş Bölgesi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti harekete geçti. Ekipler bugün çalışmalar kapsamında bölgeye girdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kudret Özersay "Statüko kırılacak" dedi

GÜNDEM 25.07.2019, 11:25 25.07.2019, 21:27

KKTC'de askeri bölge statüsünde olan kapalı Maraş'ta envanter çalışmaları başladı. Ekipler yarım asır sonra bölgeye giriş yaptı. 

Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak bilinen, bir dönemin turizm merkezi olan ve 45 yıldır adım atılmayan Kapalı Maraş için KKTC hükümeti çalışmalarına hız verdi.

Bölgede kapsamlı bir bilimsel envanter çalışması yapılacak. 

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan da bölgede inceleme yaptı.

Özersay, katıldığı bir canlı yayında Maraş bölgesinin geleceği ile ilgili planlamaları da paylaştı. 
"İncelemeden sonra Maraş'la ilgili karar vereceğiz. Maraş'ı sivil hayatın parçası haline getirmek için çalışacağız. Bugünkü durumu devam ettirmeyeceğiz. Mülkiyet hakkına saygılı olarak adımlar atacağız, statüko kırılacak."

Maraş, 1974'te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin aldığı karar çerçevesinde hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)