banner1199

banner1197

banner1203

Koronavirüsün yayıldığı pangolin nedir? Pangolin nasıl bir hayvandır? Pangolin ne ile beslenir?

Güney Çin Tarım Üniversitesi uzmanları, koronavirüs salgınının pangolin denilen bir memeliden yayıldığını öne sürdü.

GÜNDEM 07.02.2020, 18:13
Koronavirüsün yayıldığı pangolin nedir? Pangolin nasıl bir hayvandır? Pangolin ne ile beslenir?

Pangolin, pullu memeliler takımının pangolingiller adlı tek familyasından memeli hayvanlardandır. Karınca ve termit ile beslenirler.

Vücutları, kiremit gibi dizilmiş büyük keratin pullar sebebiyle, kozalaksı görünümündedirler. Vücudun yalnızca üst bölümünde olan bu pullar kuyruğun tamamında bulunur. Vücudun pulsuz olan alt kısmı ve bacakların iç tarafı ise kıllıdır. Pullar arasında da kıl vardır.

Başları uzun yapılıdır. Alt çene, basit iki kemik köprü kalacak biçimde körelmiştir. El omurları eklem çıkıntılarından yoksun; köprücük kemiği oluşmamıştır.Kısa yapılı ön üyeleri kazmak için kuvvetli kazıcı tırnaklar taşır; ön ve arka ayaklar 5 ışınlı ve parmakları tırnaklıdır. Dişleri yoktur; dilleri uzun ve solucan şeklindedir. Tükürük bezleri iri yapılı; mideleri çok kaslı ve öğütücü mide dişleri vardır. beynin koklama lobu büyük; büyük beyin ilkel yapılıdır. Midenin iç çeperi keratin çıkıntılıdır.

Pangolin, çoğunlukla Uzak Doğu’da görülen pullu memeli bir hayvandır. Gececil olan bu hayvanlar, gündüzleri ise kazdıkları çukurlarda, ağaç ve kaya kovuklarında saklanırlar. Pangolinler “canlı çam kozalakları” olarak adlandırılırlar. Pangolin, baş, sırt, kuyruk ve bacakları kaplayan, birbirinin üstüne binen iri, kahverengi pullardan oluşur.

Uzun ve yapışkan dokulu dil yapısı vardır. Genellikle termit, karınca, pupa, larva, yumurta kısacası yuvada ne varsa diliyle zorlanmadan toplayarak yer. Yavrular anne tarafından vücut üzerinde taşınırlar. Tehlike anında tostoparlak olurlar. Karınca ve termitlerin bünyelerinde bulunan asitler, midesinin kalın kaslı çeperli olması nedeniyle zarar veremezler. Nesli tükenmekte olan pangolinler, kendilerini korumak için top haline geldikleri anda yakalanıp poşetlere koyulup, vakumlanarak öldürülüyorlar.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)