banner977

banner1066

​Kültürpark'ın bitkileri kitaplaştırıldı

10 bin kare fotoğraf çekildi, hepsi kayıt altına alındı. İzmir Kültürpark’ın ağaçları kitap oldu. 117 türde endemik ve egzotik bitkinin kitaplaştırılması yaklaşık iki yıl sürdü.

GÜNDEM 08.10.2017, 19:26

Burası yalancı karabiberden kara mürvere, sahil sekoyasından Japon kirazına kadar binlerce ağaca yuva olan Kültürpark…

İzmir’in merkezinde yer alan eşsiz bitki örtüsü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin işbirliğiyle bir kitapta toplandı.

İki yıllık çalışma kapsamında 44 familyadan 86 cinse ait 117 türde endemik ve egzotik bitki, 10 bin kare fotoğrafla kayıt altına alındı.

Kültürpark'ın Ağaç, Ağaççık ve Çalıları" adını taşıyan kitap, iki yıllık çalışma sonunda Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından hazırlandı..

İlk aşamada, Kültürpark sınırları içinde bulunan mevcut ağaçlar ile boyu 2 metrenin üzerinde çalı formundaki bitki türlerinin tespiti ve haritalanması yapıldı.

Çalışmanın ikinci aşamasında ise tespit edilen türler, bir vejetasyon dönemi süresince gözlemlendi. Mevcut bitkilerin mevsimsel değişimleri yerinde incelendi.

"Kültürpark'ın Ağaç, Ağaççık ve Çalıları" adını taşıyan kitap, araştırmacılar için de önemli bir kaynak oluşturacak.ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P