Kumpasçılar hesap veriyor

FETÖ'cü hakim ve savcılar, Ergenekon'un kumpas değil meşru bir dava olduğu iddiasını sürdürüyor. Kumpas davasında rol alan, şimdi ise sanık pozisyonunda bulunan eski hakim Hüsnü Çalmuk, Ergenekon adında bir terör örgütü yapılanmasının olduğunu öne sürdü. Çalmuk'un iddialarına ise yanıt Mahkeme Başkanı Haydar Metiner'den geldi. Metiner, Yargıtay'ın verdiği "Ergenekon yoktur" kararını hatırlattı.

Kumpasçılar hesap veriyor

Kumpasa sahip çıktılar. Yaptığı hataları reddettiler.

Ergenekon kumpas davasında rol alan 8 FETÖ'cü hakim ve savcı hakkında açılan dava görülmeye devam ediyor.

Davanın 13 Mart tarihli duruşmasında sanıklar Hüsnü Çalmuk, Fatih Mehmet Uslu, Mehmet Ali Pekgüzel, Hasan Hüseyin Özese ve Ercan Fırat duruşma salonundaydı. Sanıklardan Murat Dalkuş ve Sedat Sami Haşıloğlu'nun ise firariliği sürüyor.

Silivri'deki Ergenekon yargılamaları sonucunda 5 Ağustos 2013'te yurtseverlere yüzlerce yıl hapis cezaları verilmişti. O cezaların verilmesini sağlayanlardan eski hakim Hüsnü Çalmuş şimdi sanık pozisyonunda. Yargıtay 8'inci Ceza Dairesi'nde yargılanan Çalmuk, 2013'te verdikleri kararların, meşru olduğunu ve arkasında durduğunu söyledi. Ergenekon diye bir örgütün var olduğunu iddia etti.

Çalmuk savunmasında sık sık Ergenekon'da verdikleri kararların gerçeklerini atıf yapınca Mahkeme Başkanı Haydar Metiner tarafından uyarıldı. Metiner, "Ergenekon davasında verdiğiniz hüküm Yargıtay tarafından bozuldu. Hukuk dünyasında artık öyle bir karar yok" dedi.

Sanık Çalmuk savunmasında FETÖ'yle ilgili de çarpıcı açıklamalar yaptı.

Davayı yakından takip eden Avukat Zeynep Küçük, duruşmalarda sanıkların ortak hareket ettiğini söyledi.ulusal.com.tr


Etiketler; #fetö #ergenekon