Kurtulmuş: Bırakın da kararı Suriye halkı versin

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmelere kayıtsız kalamayacaklarını söyledi. “Türkiye, PYD’nin meşruiyetini kabul etmeyecektir” ifadesini kullandı. Şanlıurfa’da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı ardından basın açıklaması yapan Kurtulmuş, “Dostlarımız hassasiyetimizi anlamalı” dedi

Kurtulmuş: Bırakın da kararı Suriye halkı versin

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Şanlıurfa'daki Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından basın açıklaması yaptı. Suriye'deki gelişmelerle ilgili de açıklama yapana Kurtulmuş, "Siyasi anlamda birçok oyunun oynandığını görüyoruz. Suriye'de nasıl bir çözüm olacağının birinci muhatabı Suriye halkıdır. Suriye halkının istemediği çözüm dayatılamaz. Büyük acılar yaşamış, yarım milyon insanı ölmüş milletten bahsediyoruz. Bırakın da Suriye halkı kendi karar versin" dedi.

İşte Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları;

GAP Projesi ilk tasarlandığı şekilde bitirilecek ve Güneydoğu'nun büyümesi devam edecektir. Bir diğer gelişme ise malesef son zamanlarda yaşadığımız terör olaylarıyla birlikte, yeni bir perspektife ihtiyacımızın olduğu görülüyor. Suriyeli sığınmacılar meselesinde İçişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamalara göre 2 milyonun üstünde mülteci var ve bunların bir kısmı 26 mülteci kampında barınıyor. AFAD vasıtasıyla mülteciler strateji planı yapılmıştır. Genel konuların haricinde Suriyelilerin sosyla entegrasyonu konusu üzerinde de durulmuş ve farklı çalışmalara başlanılmıştır. Suriyeli mültecileri bağrına basan bazı illerimiz için yapılacak çalışmalar da ele alınmıştır.

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

Kişisel verilerin korunması ile ilgili Nüfus ve Göç İdaresi Başkanlığı ilgilileri tarafından bilgiler verilmiştir ve gerekli çalışmalar gözden geçirilmiştir.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ATAMASI

Bakanlar Kurulu'nda imzaladığımız bir başka atama ise Merkez Bankası Başkanı ile ilgili atamadır. Murat Çetinkaya'ya yeni görevinde başarılar diliyoruz. Başarılı bir dönem geçireceğini ümit ediyoruz.

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

Türkiye baştan itibaren üç temel konuyu gündeme getirmiştir. Özür dilenmesi, ambargonun hafifletilmesi bir diğer konu da Mavi Marmara şehitlerine tazminat ödenmesi. Bunlar bütünüyle yerine getirilmeden anlaşma mümkün değil.

SURİYE'DEKİ GELİŞMELER

Suriye'deki gelişmeler her bakımdan bizi ilgilendiriyor. Suriye'de atılacak her adım Türkiye'yi etkilemektedir. Sınırın öte tarafındaki gelişmelere kayıtsız kalamayız. Bu anlamda terörle bu kadar büyük mücadele verdiğimiz dönemde terör örgütlerine destek anlamına gelecek siyasi gelişmeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Ortak bir noktaya gelene kadar dostlarımızın da bizim hassasiyetlerimizi dikkate almalarını istiyoruz.

"SİYASİ ANLAMDA BİRÇOK OYUNUN OYNANDIĞINI GÖRÜYORUZ"

Siyasi anlamda birçok oyunun oynandığını görüyoruz. Suriye'de nasıl bir çözüm olacağının birinci muhatabı Suriye halkıdır. Suriye halkının istemediği çözüm dayatılamaz. Büyük acılar yaşamış, yarım milyon insanı ölmüş milletten bahsediyoruz. Bırakın da Suriye halkı kendi karar versin. Herkesin temsil edildiği bir demokratik sürecin önü açılsın. Suriye halkının istemediği bir çözüm Suriye halkına dayatılmasın.

MÜLTECİLER HAKKINDA PROVAKASYON

Mülteciler konusunda çok fazla spekülasyon yapılıyor. Suriyeli mültecilerin yerli halk sayılması söz konusu değildir. Ama ilave birtakım yükler içinde olan beş ilimiz... Mesela Kilis, nüfusundan fazla mülteciye sahiptir. Dolayısıyla bu illerimiz tam bir ensar anlayışı içinde. Bu illerdeki yüklerin azaltılması açısından çalışmalar yapılıyor. Buradaki esas amaç, yükleri sadece şehirler üzerine bırakmamak. Ama yerli vatandaş sayılacağı spekülasyondur. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.