banner1199

banner1197

banner1203

Mehmetçik, PKK'nın 'girilmez' dediği bölgede!

40 gündür yürütülen operasyonlar bitti. Türkiye'nin Kandil'i olarak bilinen İkiyaka Dağlar bölücü terör örgütü PKK'dan temizlendi. Mehmetçik, İkiyaka Dağları'nın zirvesine Türk bayrağı dikti. Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'nın İkiyaka Dağları'ndan bizzat yönettiği operasyonda, PKK'nın doçka uçaksavaları ele geçirildi. Mağaraları dağıtıldı. Silah mevzileri yok edildi. İşte Şehit Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan'ın adının verildiği operasyonun ayrıntıları...

GÜNDEM 06.11.2015, 14:15 06.11.2015, 15:58
Mehmetçik, PKK'nın 'girilmez' dediği bölgede!
Mehmetçik, PKK'nın girilmez dediği bölgeye girdi, İkiyaka Dağları'nın zirvesine Türk bayrağını dikti. Hakkari Yüksekova'daki Doski Vadisi  teröristlerden temizlendi.

Hakkari Dağlıca'daki İkiyaka Dağları bölücü terör örgütü için stratejik bir bölgeydi. Vadi, İran-Irak ve Türkiye arasındaki bağlantının sağlanması için de önemli bir noktaydı. Bu bölge geçmişteki gerici ve bölücü ayaklanmaları çıkaranların da barınma alanıydı.

Açılım süreciyle birlikte PKK bu bölgeye yığınak yapmaya başladı. Yüksekliği 3500 metreye kadar ulaşan bölgedeki Buzul Dağı, İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi'ne doçka uçaksavarlar yerleştirildi. Sığınak ve mevziler yapıldı. Mağaralar, üst düzey yöneticilerin barınması ve saldırıları yönetmesi için özel olarak dizayn edildi.

Bölgenin önemi PKK yöneticilerinin telsiz konuşmalarına da yansımıştı. Örgütün Hakkari Sorumlusu Fehmi Atalay'a göre "Doski operasyonu kırılısa devlet de kırılacaktı". Murat Karayılan'ın "Doski düşerse bütün Türkiye'deki sonumuz olur" ifadeleri de telsiz konuşmalarına yansımıştı.

Mehmetçik, 27 Eylül 2015 tarihinde Doski vadisine yönelik operasyon başlattı. Sarp arazisi, yalçın kayalıkları, yol vermez dağlarıyla bilinen araziye iki komando tugayı ve Özel Kuvvetlere ait birlikler gönderildi. Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı operasyonu bizzat İkiyaka Dağları'ndan yönetti.

Mehmetçik, sıcaklığın geceleri -15 dereceye kadar düştüğü, donma olaylarının yaşandığı bölgede 40 gün boyunca temizlik yaptı. PKK'lıların girdiği her delik kaçtığı her bölge ablukaya alındı.

Operasyon 5 Kasım 2015 tarihinde bitti. Şehit Kurmay Yarbay İlker Çelikcan'ın adının verildiği operasyonla bölge PKK'ya mezar edildi. Dağlar ve vadiler didik didik arandı. Teröristlerin "çıkılamaz" dedikleri bölgelere Türk bayrağı dikildi. Örgütün kullandığı mevziler, sığınaklar ve mağaralar kullanılamaz hale getirildi. 119 terörist öldürüldü, öldürülen bir çok teröriste de bölge şartlarından dolayı ulaşılamadı. Mağalarda sanayi tüpleri ve piknik tüpleriyle yapılmış el yapımı patlayıcılar ele geçirildi. 5 doçka uçaksavar silahı başta olmak üzere 9 ağır silah ele geçirildi. Binlerce mühimmat da imha edildi.

Ağır çatışmaların yaşandığı operasyonlarda, 6 askerimiz de şehit oldu. 

Operasyon son Güvenlik Zirvesi toplantısının da ana gündemiydi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, operasyonun ayrıntılarını fotoğraflarla anlattı. Ve o zirvede PKK'ya yönelik operasyonların kış aylarında da sürmesi kararı alındı.


ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (5)
Tolga Güler 4 yıl önce
Allah Mehmetçiklerimizi korusun
Hamiye Demir 4 yıl önce
Allahıma emanet olun Türkiye cumhuriyeti halkı sizlerle gurur duyuyor
T.C. ATATÜRKÇÜ 4 yıl önce
ALLAH MEHMETCİKLERİMİZİ BİZE BAĞIŞLASIN SAĞ OLUN SİZLERİN HAKINI NASIL ÖDİYECEİZ,ALLAHA EMANET OLUN BİZ TÜRK HALKI İÇİN HAYATINIZI TEHLİKEYE ATIP ŞEHİT OLDUNUZ YOLUNUZ AÇIK OLSUN ALLAH SİZİ KORUSUN MELEKLER ETRAFINIZDA DÖNSÜN YİYİT,MEHMETCİKLERİM KURBAN OLUrum size .
TC.Vesile kaynar 4 yıl önce
Dağlar temizlendi Meclisteki küstah Kıravatlılar ne olacak inatla savunmaya devam ediyorlar
Oğuz 4 yıl önce
Askerlerimiz ağır şartlara rahmen çanakkale ruhuyla ülkemizi bölmek ve yıkmak isteyen terörüslere aman vermedi ey şehit oğlu şehit isteme benden makber sana ağuşunu açmış duruyo peygamber