banner977

banner1066

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan Menbiç açıklaması

Menbiç'te PYD hakimiyetindeki bazı bölgeler Suriye ordusuna bırakılacak. Rusya Genel Kurmay Başkanlığı, bugünden itibaren Şam yönetiminin Menbiç'te devlet faaliyetlerine başlayacağını açıkladı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da Menbiç'teki gelişmelerle ilgili açıklama yaptı, "Türkiye'nin önceliği Menbiç'tir. PYD'lilerin çekilmesini bekliyoruz" dedi. Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat Kalkanı Harekâtı'nın devam ettiğini son bir haftada 9'u PYD'li 15 teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

GÜNDEM 03.03.2017, 11:40 03.03.2017, 17:15
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan Menbiç açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Türkiye'nin önceliği şu anda Münbiç'tir. Başta ABD olmak üzere koalisyon güçlerinden bu konuda Türkiye'ye verilen sözlerini tutmasını bekliyoruz. Fırat'ın batısındaki PYD, PKK unsurlarının kesinlikle Fırat'ın batısından yani Münbiç'ten çekilmesini bekliyoruz, bunu da istiyoruz. Bu ABD'nin Türkiye'ye taahhüdüdür. Bu taahhüdün en kısa sürede yerine getirilmesini bekliyoruz." dedi.Bakan Işık, Balıkesir Valiliğini ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorusunu yanıtladı.

Bir gazetecinin "Münbiç'te hareketlilik var. Bununla ilgili değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?" sorusu üzerine Işık, Bab'ın IŞİD'den temizlenmesinden sonra önceliği Münbiç'e verdiklerini vurguladı.

Işık, bu aşamada bölgede ciddi bir hareketlilik başladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:"Önce DEAŞ bazı yerleri rejime bıraktı. Şimdi de gördüğümüz kadarıyla PYD, YPG, bazı yerleri rejime terk ediyor. Bu, aslında PYD'nin DEAŞ'ın ve rejimin birlikte zaman zaman hareket ettiği iddiamızı doğrulayan, ispatlayan bir gelişme. Yani birbirine düşman gibi görünen pek çok yapının kolaylıkla bir araya geldiğini şu birkaç günlük hareketlilikten gördük. Bu noktada tabii Türkiye'nin önceliği şuanda Münbiç'tir. Başta ABD olmak üzere koalisyon güçlerinden bu konuda Türkiye'ye verilen sözlerini tutmasını bekliyoruz. Fırat'ın batısındaki PYD, PKK unsurlarının kesinlikle Fırat'ın batısından yani Münbiç'ten çekilmesini bekliyoruz, bunu da istiyoruz. Bu ABD'nin Türkiye'ye taahhüdüdür. Bu taahhüdün en kısa sürede yerine getirilmesini bekliyoruz. Bu noktada da çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz."

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P