banner1199

banner1197

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Adaların silahlandırılmasına son verilmeli

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ege ve Akdeniz'deki son gelişmeleri değerlendirdi. Dostluk ilişkilerine vurgu yapan Bakan'ın uyarıları da vardı. "Komşuluk anlayışıyla bağdaşmayan ihlallere son verilmelidir" dedi

GÜNDEM 20.04.2019, 12:37 23.04.2019, 01:54

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bakanlık binasında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin komuta kademesiyle toplantı yaptı. Bakan, toplantının ardından Ege ve Akdeniz'deki son gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

İyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğunu vurgulayan Akar, herkesten aynı davranışı bekledikleri söyledi ve uyardı.

Akar, "Gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılmasıyla uluslararası hukuk ve antlaşmalar açıkça ihlal edilmektedir. Antlaşmalara aykırı olan, dostluk ve iyi komşuluk anlayışıyla bağdaşmayan ihlallere son verilmelidir. Bu adaların gayri askeri statüleri korunmalı, sürdürülmelidir. Yunan meslektaşımdan, samimi, yapıcı, iyi ilişkilerimiz çerçevesinde bu ve diğer konularda gerekli tedbirleri almasını bekliyorum. Öte yandan, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimizin korunmasında Türkiye’nin son derece kararlı olduğu herkes tarafından bilinmektedir." dedi

Bakan, Ege’de, Akdeniz’de, Kıbrıs’ta yaşanan sorunların barışçıl yollarla ve diyalogla çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Diğer bir konu da S-400'lerin Rusya'dan alım süreciyle ilgiliydi. Akar, savunma sistemlerinin tehditlere karşı alındığını söyledi ve Türkiye'nin barışa katkı sunduğunu vurguladı.

ulusal.com.tr
 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P