banner977

banner1066

Profesör Doktor Çiğdem Kağıtçıbaşı hayatını kaybetti

Türkiye'de sosyal psikolojinin kurucularından ve uluslararası psikoloji dünyasının önemli isimlerinden birisi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı kaybetti. Kağıtçıbaşı’nın ölümünü paylaşan, Bilim Akademisi “Bilim Akademisi üyesi Çiğdem Kağıtçıbaşı’nı kaybetmenin derin üzüntü içindeyiz” mesajı paylaştı

GÜNDEM 02.03.2017, 19:35 02.03.2017, 19:37
Profesör Doktor Çiğdem Kağıtçıbaşı hayatını kaybetti

Milliyet'te yer alan habere göre; Türkiye'nin sosyal bilimler alanında dünya çapındaki az sayıda isimleri arasında olan Çiğdem Kağıtçıbaşı bugün yaşamını yitirdi. Kağıtçıbaşı, Türkiye'de ilk kez çocuğun aile içindeki değerini araştıran, insan gelişimi ve aile arasındaki etkileşimi kültürlerarası bir bakış açısıyla inceleyip, geliştirdiği "kültürlerarası benlik ve aile modeli" ile sosyal psikolojide çığır açan bir bilim insanıydı.

Akademik çalışmalarını, AÇEV'in kuruluşuna öncülük ederek. TEGV'e büyük katkı yaparak uygulamaya da dönüştürdü. Kız çocuklarının eğitimi ve kadının toplumsal konumunun güçlendirilmesi konusunda daima öncü oldu.Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı kimdir?

Çiğdem Kağıtçıbaşı TÜBİTAK Bilim Ödülü sahibi ve Bilim Akademisi üyesidir. AÇEV’in kurucularındandır. International Association for Cross-Cultural Psychology’nin ilk kadın Başkanı ve Onur Üyesi, International Union of Psychological Science ile International Social Science Council’ın Başkan Yardımcısı’dır. Uluslararası Uygulamalı Psikoloji Kuruluşu ve Amerikan Psikoloji Kuruluşu’ndan ‘Uluslararası Psikolojinin Gelişimine Üstün Katkı Ödülü’ aldı.

Teorik ve uygulamalı araştırmaları sosyo-kültürel bağlamda insan gelişimi, eğitim, kadın ve aile üzerinde odaklanmıştır. Çoğu yurt dışında basılmış 33 kitabı ve 222 makalesi vardır. KOÇ-KAM Direktörü ve Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesidir./Milliyet

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P