banner1199

banner1197

Rus büyükelçiden S-400 açıklaması

S-400'e ilişkin Ankara-Washington hattında gerginlik devam ederken iki ülkenin savunma bakanları telefonda görüştü. Hulusi Akar ABD'li muhatabına "müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup ve yaklaşımdan duyduğu rahatsızlığı" ifade etti. Moskova'dan yapılan açıklamada da "S-400 pozisyonumuzda bir değişiklik yok. Bazı taahhütler sunduk, yerine getireceğiz." ifadeleri kullanıldı.

GÜNDEM 12.06.2019, 20:40 13.06.2019, 20:35
S-400 konusundaki diplomasi trafiği, Ankara-Washington-Moskova hattında devam ediyor.

ABD tarafından tepki çeken mektup sonrası ilk görüşme iki ülkenin savunma bakanları arasında yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Ankara'nın tepkisi Washington'a iletildi. Açıklamada Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'a mektuptaki müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup ve yaklaşımdan duyduğu rahatsızlığı ifade ettiği belirtildi. 

Görüşmede, iki bakanın Brüksel’de yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda bir araya gelme konusunda da mutabık kaldı.

S-400 ilişkin Rusya'dan da açıklama geldi. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Alexey Erkhov  Moskova'nın taahhütlerine işaret etti.

12 Haziran Rusya Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen resepsiyonda konuşan Erkhov, teknik heyetler Türkiye'ye ne zaman gelecek sorusuna da yanıt verdi.


ulusal.com.tr
 
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P