banner1199

banner1197

banner1203

Son dakika deprem haberleri... Manisa'da deprem! İstanbul, İzmir, Aydın, Denizli, Balıkesir ve Bursa'da hissedildi

Manisa Akhisar'da 22 Ocak Çarşamba akşamı saat 22:22'de meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından artçılar devam ediyor. Saat 01:39'da 4.2 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. 5.4 büyüklüğündeki deprem İstanbul, İzmir, Aydın, Denizli, Bursa ve çok sayıda ilde hissedildi. Depremin derinliği 6 kilometre olarak açıklandı. 5.4 büyüklüğündeki depremin hemen ardından saat 22:25'te ise 4.1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

GÜNDEM 23.01.2020, 16:57 23.01.2020, 16:58
Son dakika deprem haberleri... Manisa'da deprem! İstanbul, İzmir, Aydın, Denizli, Balıkesir ve Bursa'da hissedildi

Akhisar-Manisa’da meydana gelen Mw 5.4 büyüklüğündeki depremden sonra 23.01.2020 16:36'ya kadar geçen zamanda,büyüklükleri 1.2-4.3 arasında değişen 318 artçı deprem kaydedilmiştir. 

Manisa 4 saat arayla önce 4,1 sonra 5,4 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı. İlk deprem saat 17.46 Yunusemre İlçesinde yerin 14,5 kilometre derinliğinde meydana geldi.

Saat 22.22’yi gösterdiğinde de Akhisar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem bu kez yerin yaklaşık 6,98 kilometre derinliğinde yaşandı. Bu deprem İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Balıkesir, Yalova Bursa ve İstanbul’da da hissedildi.

Depremin merkez üssü olan Musalar Köyü’nde 4 kişi panik nedeniyle hafif şekilde yaralandı. Can ve mal kaybının yaşanmadığı depremde bazı evlerde çatlaklar meydana geldi.

5,4 büyüklüğündeki depremin ardından saat 22.25'te 4,4, 22.34'te de 3,7 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi. Manisa sabaha kadar da 212 artçı depremle sarsıldı.

Deprem anı kameralara böyle yansıdı. Ahizeler sallandı, yurttaşlar bulundukları işletmelerden panikle dışarı çıktı. Kimi ise soğukkanlı kalabildi.

Deprem anında evlerini terk eden Manisalılar geceyi park ve boş alanlarda ateş yakıp, çadır ve otomobillerde bekleyerek geçirdi.

AFAD, Türk Kızılayı ve UMKE ekipleri, geceyi dışarıda geçiren vatandaşların soğuktan etkilenmemeleri için çadır kurdu. Manisa Büyükşehir Belediyesi ekipleri de mahalle sakinlerine çorba ikram etti.

Uzmanlar yaşanan depremin yıkıcı niteliği olmadığını vurguladı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Soma-Kırkağaç Fayı ile Gelenbe Fay Zonu'nun kesim noktasında yaşandığını belirtti.

Uzmanlar depremin çevre illerin dışında İstanbul’dan hissedilmesinin nedeni fayın kuzey güney yönlü olması ve yer yüzeyine yakın olması olarak açıklıyor. Manisa’daki depremin Kuzey Anadolu fayını etkileme olasının bulunmadığına dikkat çekildi.

"Yıkılmış bina haberi gelmedi"

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, merkez üssü Musalar köyü olan 5,4 büyüklüğündeki depremde şehir merkezinde çok ciddi bir sıkıntı gözükmediğini belirterek, "Yıkılmış bina haberi gelmedi. Merkez üssü olan Musalar köyüne ulaşmaya çalışıyoruz, kısa zamanda bilgi alacağız, inşallah ciddi bir sıkıntı olmaz." dedi.

Gazetecilere açıklama yapan Dutlulu, uzun süren depremin ilçe halkını korkuttuğunu, sarsıntının ardından vatandaşların sokağa çıktığını anlattı.

Depremin ardından artçı sarsıntıların da yaşandığını belirten Dutlulu, "Şu an şehir merkezinde çok ciddi bir sıkıntı yok, yıkılmış bina haberi de gelmedi. Merkez üssü olan Musalar köyüne ulaşmaya çalışıyoruz, kısa zamanda bilgi alacağız, inşallah ciddi bir sıkıntı olmaz. Şehir içinde şu anda yaralı bilgisi yok. Halkımız sokakta, hasar gözükmüyor. Ama bilgiler şu an çok yüzeysel." diye konuştu.

MANİSA VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Manisa Valiliği, Akhisar ilçesinde meydana gelen depremde herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmadığını duyurdu. 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, saat 22.22'de merkez üssü Akhisar olan 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldiği anımsatıldı. 

Açıklamada, "Depremde can kaybı ve yaralanma yaşanmamış olup ilçede bulunan bazı binalarda kısmi çatlaklar oluştuğu tespit edilmiştir. İlçede AFAD ekipleri tarafından durum tespit çalışmaları devam etmektedir." denildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN DEPREM AÇIKLAMASI

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "AFAD Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre saat 22.22'de Manisa Akhisar merkezli 5.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul'da da hissedilmiştir. Deprem kaynaklı herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir. İstanbulumuza ve tüm illerimize geçmiş olsun." ifadelerine yer verildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı'ndan deprem sonrası yapılan açıklamada, "Manisa'nın Akhisar ilçesinde saat 22.22'de 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 23.17 itibariyle can kaybı ve yaralanma söz konusu değildir. Gelişmeler için @AFADBaskanlik ve @manisavaliligi’mizi takip edebilirsiniz." ifadelerine yer verdildi.

AFAD'DAN DEPREMLE İLGİLİ AÇIKLAMA

AFAD'ın Twitter hesabından Manisa'daki depreme ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Manisa’nın Akhisar ilçesinde meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibarıyla can kaybı ve yaralanmanın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)