banner1199

banner1197

banner1203

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Doğu Akdeniz, Suriye, Kıbrıs ve yaptırım açıklaması

Türkiye'nin tapu senedi niteliğindeki Lozan Barış Antlaşması'nın 96. yıl dönümü geride kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan mesajını Doğu Akdeniz vurgusu yaparak verdi. Erdoğan, "Yaptırım tehdidi Türkiye'yi haklı davasından vazgeçiremeyecektir." dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da "Lozan Türkiye'nin tapusu" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 24.07.2019, 11:47 24.07.2019, 16:15
Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Doğu Akdeniz, Suriye, Kıbrıs ve yaptırım açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Erdoğan'ın mesajı şu şekilde:

"Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş senedi olan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96’ncı yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu yıl aynı zamanda istiklal mücadelemizin başlangıcının 100’üncü yıl dönümüdür. Dünyanın en güçlü ordularına karşı verdiğimiz Milli Mücadele, ülkemizin bağımsızlık belgesi olan Lozan Antlaşmasıyla taçlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti, bir asır önce olduğu gibi bugün de bağımsızlığına, bekasına, vatandaşlarının huzur ve güvenliğine yönelik her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir.

Son dönemde Doğu Akdeniz’de ve Suriye’nin kuzeyinde attığımız adımlar, Milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin hak, hukuk ve menfaatlerini koruma hususundaki hassasiyetimizi açıkça ortaya koymuştur. Örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidi Türkiye’yi haklı davasından vazgeçiremeyecektir.

Bu düşüncelerle Lozan Barış Antlaşması’nın 96’ıncı yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, gazilerimizi saygı ve minnetle yâd ediyorum."

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)