banner1198

banner1199

banner1197

Son dakika haberleri! Terör örgütü PKK'ya 'Kıran Operasyonu' darbesi! Hakkari, Şırnak ve Van'da operasyon başladı

Hakkari, Şırnak ve Van'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonu başlatıldı. Operasyonun adı, Kıran Operasyonu olarak açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Hakkari, Van ve Şırnak İl Komutanlıklarının ortak katılımı ve bizzat Jandarma Genel Komutanı  Orgeneral Arif ÇETİN’in Hakkari İlinde Esas Komuta Yerinde bulunarak sevk ve idare ettiği, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı  Tümgeneral Hacı İLBAŞ’ın Operasyon Komutanı olduğu, Hakkâri İlinde Tuğgeneral Nuri ÖZTÜRK’ün, Van İlinde Tuğgeneral Yavuz ÖZFİDAN’ın, Şırnak İlinde ise Albay Tahsin SARUHAN’IN arazide Operasyon Komutanı olarak görev yaptığı, Kavaklı, Armutlu, Taşbaşı, Sütçüler, Ceylanlı, Oğul, Ördekli, Kırıkdağ, Doğanlı, Çimenli, Geçitli, Demirli, Faraşin, Kato Marinos, Yalınca, barınma alanlarında bulunan faaliyet gösterdiği değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek, bölgede bulunan yayla ve meralar ile göçerlerin kontrolünü yapmak maksadıyla icra edilen KIRAN OPERASYONU (Büyük Çaplı) 18 Ağustos 2019 tarihinde başlamıştır" denildi

GÜNDEM 19.08.2019, 13:45 19.08.2019, 20:02

Bir yandan PKK'nın siyasi ayağına darbe vuruluyor, bir yandan da Türk Silahlı Kuvvetleri sahada örgütün belini kırıyor. Üç ilde 129 timin katılımı ile "Kıran operasyonu" başlatıldı. Jandarma, emniyet birimleri ve güvenlik korucuları, teröristlerin kullandığı mağara ve sığınakları imha ediyor. Sınır ötesinde de operasyonlar aralıksız sürüyor.

Hakkari, Şırnak ve Van'da 129 tim harekete geçti.

PKK terör örgütü, sınır içinde büyük darbe alıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, operasyonlarla örgütün belini kırıyor. "Kıran operasyonu" Jandarma, emniyet birimleri ve güvenlik korucuları ile birlikte başladı.

Kıran Operasyonu'na katılan 129 tim, 3 ilde yayla, mera ve göçerlerin kontrolünü yaparak örgütün kullandığı mağara ve sığınakları imha ediyor.

Operasyon, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin tarafından Hakkari'den yönetiliyor. Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş  da operasyon komutanı olarak görev yapıyor.

Operasyonlarda şu ana kadar 43 mağara ve sığınak imha edildi.

İçişleri Bakanlığı bölücü terör örgütü mensuplarının tamamı etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlara kararlıkla devam edileceğini vurguladı. 

Irak'ın kuzeyinde ise Kandil'e bomba yağdı. Pençe harekatı ile koordineli yapılan hava destekli operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi.

Teröristlere ait silah mevzi, sığınak ve barınaklar yok edildi. 

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Hakkari, Van ve Şırnak İl Komutanlıklarının ortak katılımı ve bizzat Jandarma Genel Komutanı  Orgeneral Arif ÇETİN’in Hakkari İlinde Esas Komuta Yerinde bulunarak sevk ve idare ettiği, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı  Tümgeneral Hacı İLBAŞ’ın Operasyon Komutanı olduğu, Hakkâri İlinde Tuğgeneral Nuri ÖZTÜRK’ün, Van İlinde Tuğgeneral Yavuz ÖZFİDAN’ın, Şırnak İlinde ise Albay Tahsin SARUHAN’IN arazide Operasyon Komutanı olarak görev yaptığı, Kavaklı, Armutlu, Taşbaşı, Sütçüler, Ceylanlı, Oğul, Ördekli, Kırıkdağ, Doğanlı, Çimenli, Geçitli, Demirli, Faraşin, Kato Marinos, Yalınca, barınma alanlarında bulunan faaliyet gösterdiği değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek, bölgede bulunan yayla ve meralar ile göçerlerin kontrolünü yapmak maksadıyla icra edilen KIRAN OPERASYONU (Büyük Çaplı) 18 Ağustos 2019 tarihinde başlamıştır.

KIRAN OPERASYONU kapsamında Hakkari, Şırnak, Van illerinde Jandarma, PÖH ve Güvenlik Korucularından oluşan toplam 129 operasyonel tim görev almıştır.HAKKARİ İLİNDE;

a. Berçelan, İğdeli (Sergeldi), Seyitli,  Güzelhatun (Ördekli), Hacıato, Kaval, Çaltepe, Kavaklı, Keftan, Ülebera, Çelki, Gulki, Kanikil, Mendi, Samura (Ceylanlı), Melih, Ger, Dilekli (Oğul) yaylaları ile Şive ve Bire meraları kontrol edilmiş,

b. Kavaklı, Armutlu, Taşbaşı, Sütçüler, Ceylanlı, Oğul, Ördekli, Kırıkdağ, Doğanlı, Çimenli, Geçitli, Demirli barınma alanlarında, (15) mağara ve sığınak  imha edilmiş,


    
ŞIRNAK İLİNDE;

a. Faraşin, Doğanyol, Genyasuri, Cevizdibi, Cemilağa, Laliş Yaylaları kontrol edilmiş, 

b. Faraşin, Kato Marinos, Çoban Dağı ve Türemiş Dağı bölgelerinde (12) mağara ve sığınak imha edilmiş,VAN İLİNDE;

a. Yalıncak Yaylası, Çetkeli, Tanbilik, Sıcaksu, Topçudeğirmeni, Erkinus, Şeyhmunilis ve Nebirnav Yaylaları kontrol edilmiş, 

b. Bulgurlu Dağı, Yalıncakyayla, Topçudeğirmeni Yaylası, Kevipir Tepe bölgelerinde (16) mağara/sığınak imha edilmiş,  tüm operasyon bölgesinde tespit edilen mağara/sığınak içerisinde bulunan ve BTÖ mensuplarına ait muhtelif yaşam malzemeleri yerinde imha edilmiştir.Operasyonlar kapsamında toplam 43 mağara/sığınak imha edilmiştir. 

Bölgede bulunan tüm BTÖ mensuplarının tamamı etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlara kararlıkla devam edilecektir."

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
21°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P