banner1199

banner1197

Sözde 'Komünist' başkanın Tunceli'yi 'Dersim' yapma adımına Vatan Partisi'nden sert tepki: Cumhuriyete meydan okumaktır

TKP'li Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'ndan Atatürk karşıtı bir adım geldi. Tunceli Belediyesi meclis toplantısından 'Tunceli' yazan belediye tabelasının 'Dersim' olarak değiştirilmesi kararı çıktı. Oy çokluğuyla alınan karar İçişleri Bakanlığı'na sunulacak.

GÜNDEM 22.05.2019, 14:02 22.05.2019, 17:50

Tunceli Belediyesi meclis toplantısından alınan kararlar kamuoyuyla paylaşıldı. Evrensel gazetesinin aktardığına göre, alınan kararlardan biri de belediye tabelasından Tunceli isminin çıkartılarak "Dersim" yapılması oldu.

Kararda, "Belediyemiz hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı 'Tunceli' ibaresinin değiştirilerek yerine, 'Dersim' ibaresinin yazılması görüşülmesi sonucunda: Kentimizin kültürünü, tarihini ve inanç biçimini yaşatmak adına, belediyemiz hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı 'Tunceli' ibaresinin değiştirilerek, yerine 'Dersim' ibaresinin yazılması oy çokluğu ile kabul edildi" denildi.

ZAZACA VE KÜRTÇE HİZMET

Diğer bir kararda da şöyle denildi:

"İlimizde yaşayanların Türkçe’nin yanı sıra çoğunluğunun Zazaca ve Kürtçe konuştuğu göz önünde bulundurularak belediye hizmetlerinin, ilde yaşayanların ihtiyaçları doğrultusunda Zazaca ve Kürtçe dillerinde de yürütülmesi oy çoğunluğu ile kabul edildi."

VATAN PARTİSİ'NDEN TEPKİ: CUMHURİYETE MEYDAN OKUMAKTIR

Tunceli belediye meclisinin "Dersim" kararına Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan'dan tepki geldi. 

Reyhan şu ifadeleri kullandı:

"Sayın İçişleri Bakanı @suleymansoylu ve Tunceli Valisi @tuncaysonel . Bu karar Cumhuriyete meydan okumaktır. 1935'te çıkarılan "Tunceli Vilayetinin İdaresi Hakkında Kanun" dan bu yana orası Tunceli'dir. Tabela değiştirmek, Anayasayı ve kanunu tanımamaktır. Müsaade etmeyiniz.

Bu 'komünist' başkanı alkışlayan Atatürkçüler oralarda mı? Atatürk'ün Tunceli'sini 'Dersim' yapmaya kalkıyorlar. ABD Fox TV'sinin gazına gelip 'nohut fasulye' komünistini alkışlayan Atatürkçüler ses çıkarmayacak mı? 19 Mayıs'ta bir satır kutlama bile yayınlayamayan 'komünist'"

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
13°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P