banner1199

banner1197

TGB Atılım için Hazır

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) 5. Olağan Kongresi Ankara’da yapıldı. TGB Başkanvekili Yıldırım Gençer, oyların tamamını alarak genel başkan seçildi. Türkiye’nin zorluklara karşı mücadelesinde gençliğin üzerine daha büyük görevler düştüğünü belirten Gençer, TGB’nin önündeki ilk görevin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Ankara’da bir eylemle kutlamak olduğunu bildirdi.

GÜNDEM 01.10.2018, 10:10 01.10.2018, 10:30
TGB Atılım için Hazır

‘Açtığı Yolda Gösterdiği Hedefe’ sloganıyla yola çıkan TGB’liler 5. Olağan Kongresi’ni dün Ankara’da yaptı. Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda yapılan kongreye yurdun dört bir yanında yüzlerce genç katıldı. Salonu hınca hınç dolduran gençler sık sık, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Atatürk gençliği görev başında”, “Yaşasın Türkiye Gençlik Birliği”, “Gençlik birliğe tam bağımsız Türkiye”, “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi” sloganlarını attı. Gençlerin Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir” sözünü kongrenin yapıldığı salona pankart olarak açması da dikkat çekti.


Kongreye Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Tarihçi Yazar Mustafa Solak, Vatan Partisi Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı, Müzik Eğitimcileri Derneği Başkanı Refik Saydam, Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkan Yardımcısı Aydın Karataş, Türkiye Emekli Subaylar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Can Türk, Eğitim İş Ankara 1 No’lu Şube Sekreteri Hızır İnan katıldı.
 
Gençlerin kongresine, birçok siyasetçi ve aydın mesajlarını iletti. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP Milletvekili Bülent Tezcan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Cumhuriyet Kadınlar Derneği Genel Başkanı Canan Arıtman, Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel , Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Cengiz, Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Türkkan da mesaj gönderenler arasındaydı.


‘TÜRKİYE MÜCADELECİ ÜLKELERLE BİRLEŞİYOR’
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Divan Başkanlığı seçimleri yapıldı.
Divan Başkanlığına önceki dönem TGB Genel Başkanı Cem Dikmen seçildi. TGB kongrelerinin hem Türkiye’nin hem de dünyanın içine girdiği zor süreçlerde kararlılıkla toplandığını belirten Dikmen konuşmasında şunları dile getirdi: “Yeni dönemde daha güçlü gençlik örgütünü örgütlemek için buradayız. ‘Açtığı yolda gösterdiği hedefe’ diyerek başarılar diliyoruz. Bu kararlılık TGB’li gençlerin kurulduğu günden beri terk etmediği en önemli şeydir. 75 yıllık bir savaşın sonuna yaklaşmaktayız. Bu savaşta yalnız değiliz. Artık Türkiye kendi yarattığı mücadele azmi ile birlikte diğer mücadeleci ülkelerle birleşiyor. Kararlılık insanın insanı sömürdüğü düzene son verme kararlılığıdır. Ne mutlu ki ülkemiz yıllardır verdiği mücadele sayesinde yeniden bu rotaya girdi ve bu doğrultuda ilerliyor. Dünyamız eğer barışa, huzura kavuşacaksa bu ancak bütün insanların birbirini aile gibi görmesiyle gerçekleşecektir. İşte TGB içindeki bu küçük aileyi bütün Türkiye’de inşa etmek için bugün bu kongre toplandı. Bu kararlılıkla yola çıkarsak asla kaybetmeyiz. Burada bu ışığı, bu kararlılığı görüyoruz.”


‘TGB GENÇLİK HAREKETİNİN ZİRVESİDİR’
Türk gençliğinin her zaman milletin dara düştüğü zaman tarih sahnesinde ortaya çıktığını vurgulayan Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan da konuşmasında şunları ifade etti: “Türkiye gençlik hareketi tarihinin son 150 yılına bakıldığında vatan ne zaman dara düştüyse o zaman Türk gençliği liselerinden, üniversitelerinden ders kitaplarından kafasını kaldırır ve etrafa bakmaya başlar. Üzerine düşen görevi yapmaya koyulur. TGB de işte böyle bir ortamda yine ülkenin dara düştüğü zaman kuruldu. TGB, Türkiye gençlik hareketinin doruğu  zirvesidir. TGB hiçbir zaman yalpalamadı, şaşırmadı, kafa karışıklığı yaşamadı.  Mustafa Kemal çizgisinin dışında hiçbir çizgiye sahip olmadığı için yalpalamadı. TGB istikrarı ve disiplini ile Türk gençlik tarihinde müstesna bir yerde. TGB Türkiye’nin geleceğine damgasını vuracak nesil yetiştirdi. Gelecekte Türkiye’yi yönetecek bir nesil TGB de yetişti. Ülkemizin geleceğinden bir şüphemiz yok. Ülkemizi bağımsız, çağdaş ülke yapacağımıza inanıyorum. Çünkü size inanıyorum.”

 
YENİ BAŞKAN YILDIRIM GENÇER
Dikmen ve Reyhan’ın konuşmalarının ardından faaliyet raporu okundu. Raporun aklamasının yapılmasının ardından da genel başkanlık ve genel yönetim kurulu için başvurular alındı. TGB’li gençler yeni genel başkan ve yeni genel yönetim kurulunu belirlemek üzere sandık başına gitti. Yapılan seçimin ardından delegelerin oy birliği ile Yıldırım Gençer TGB yeni genel başkanı seçildi. Kongrede ayrıca yeni genel yönetim kurulu da belirlendi.

 
‘EMPERYALİSTLERE KARŞI TETİKTE OLACAĞIZ’
Seçimin ardından konuşma yapan Yıldırım Gençer, Türkiye’nin zorluklara karşı mücadelesinde gençliğin üzerine daha büyük görevler düştüğünü belirtti. TGB’nin tarihin zorluklara göğüs germe ve bu zorlukları aşma tarihi olduğunun altını çizen Gençer konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün ülkemizin ve milletimizin önünde duran çıkmazlara ve zorluklara karşı birlik olmak en büyük görevdir. Ülkemizi tehdit eden emperyalist kuvvetlere karşı her zaman tetikte olacağız, öfkemizi sakınmayacağız. TGB, 1876’da yolsuzluğa, adam kayırmacılığa, haksızlığa, baskıya dur diyen, meclisi ilan eden Mithat Paşa’nın halk sevgisidir. TGB, Namık Kemal’in vatan kasidesinde aradığı bahtı kara maderindir. TGB, 33 yıllık Abdülhamit istibdadına karşı, Hürriyet, bağımsızlık için dağlara çıkmış ve bu uğurda nice bedeller ödemiş Resneli Niyazi’nin, Enver Paşa’nın, İttihat ve Terakki’nin fedai ruhudur. TGB, Kut’ulAmare’de binbir fedakârlıkla düşmanı alt eden, mazlumlara ümit olan Halil Kut’un yüreğidir. TGB her şeyden önce anti-emperyalisttir.”
 
‘KARARLILIKLA YENİ ZAFERLERE YÜRÜYORUZ’
“TGB, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün karşısında ‘manda ve himayeyi kabul ederseniz sizi de reddederiz’ diyen Tıbbiyeli Hikmet’tin cesareti ve kararlığıdır. TGB, İstiklal mücadelesinin en ön safında savaşan, Kara Fatma’dır, Nezahat Onbaşıdır, Gördesli Makbule’nin vatan sevgisidir. TGB, büyük şair Atilla İlhan’ın dip dalgasını örgütleme çalışmasıdır. TGB 7. Bölgede 7 iklimde mücadele eden halkın teşkilatıdır. TGB, 2003’te Süleymaniye’de 11 Askerimizin başına çuval geçirilmesine sessiz kalmayanların teşkilatıdır. Gördükleri her yerde Amerikan askerinin başına çuval geçiren ve bu uğurda her bedeli ödemeyi göze almışların teşkilatıdır. TGB, milli bayramlar yasaklandığında, o bayramları yasaklayanlara pişman edenlerin teşkilatıdır. TGB, Türk ordusu ve vatanseverleri Silivri zindanlarına düştüğünde o zindanları kuranların başına yıkan ve vatanseverleri hapislerden çıkaran Türk milletinin devrimci iradesidir. Topraksız öğrenip, kitapsız bilen Türk köylüsünün öğrenen, ekmeğini alın teriyle kazanan emekçinin yanında olandır. Türk gençliğini sağ sol demeden birleştiren, büyük önder Atatürk’ün tam bağımsız Türkiye şiarını kendine rehber edinmiş teşkilattır. Şimdi bu büyük tarihimizden aldığımız güç ve kararlılıkla yeni zaferlere yürüyoruz. İlk görevimiz 29 Ekim’in 96. Yılını Ankara’da merkezi bir eylemle kutlamak ve Türkiye’yi içinde bulunduğu süreçten devrimci bir kararlılıkla çıkarmaktır.”Kongrede yeni genel başkan ve yeni genel yönetim kurulu öncülüğünde TGB’li gençler yeni dönemin yol haritasını belirledi.Kongre sonunda yüzlerce genç kendi kalem aldıkları yemini hep bir ağızdan okudu. Kongre sonrası yapılan genel yönetim kurulu toplantısında TLB Genel Başkanı ise Hakkı Erman Ergincan olarak belirlendi.

 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P