Çaykur'da büyük grev başladı!

Çaykur’da yetkili Türk İş’e bağlı Tek Gıda İş Sendikası ile Çaykur adına Kamu İşveren Sendikaları arasında yapılan toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinden netice alınamayınca bugün itibariyle alınan grev kararı uygulamaya konuldu.

Çaykur'da büyük grev başladı!

Çaykur önüne gelen Tek Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel ve beraberindekiler “bu iş yerinde grev vardır” afişi astı.

Tek Gıda iş Sendikası Başkanı Mustafa Türkel ve sendika üyeleri bugün grev yeleklerini giyerek 08.00 itibariyle Çaykur ve Çaykur’a bağlı 58 işletmesinde grevi başlatırken, sendika üyeleri Çaykur Genel Müdürlüğü binasına “Bu iş yerinde grev vardı” afişi astılar

Çaykur önünde toplanan işçilerin grevine CHP, MHP, İP, Türkiye Gençlik Birliği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Halkevleri ve Türk İş’e bağlı diğer sendika temsilcileri de destek verdiler. Tek Gıda iş Sendikası Başkanı Mustafa Türkel, yaşanan grev sürecini değerlendirerek başlatılan grevin ancak Tek Gıda İş Sendikası ve üyelerinin istediği zaman sonuçlanacağını söyledi.

Türkel, greve destek vermeyen Çaykur işçilerine de seslenerek “Akşam evlerinize gittiğinizde eşiniz ve çocuklarınız size ‘baba arkadaşların grev yapıyor sen de greve katıldın mı ?’ diye sorduklarında yaşayacağınız utanç size yeter. Bu utançtan en kısa sürede kurtulacağınıza inanıyorum” diyerek onların da greve katılmaları çağrısında bulundu.

Tek Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, beş yıldır yapılamayan toplu iş sözleşmesinden doğan sosyal haklarını alamadıkları için greve gittiklerini belirterek “2009 yılından bu tarafa sendikamız üyesi Çaykur işçileri toplu iş sözleşmesi haklarından mahrum kalmışlardır. Kamu Çerçevesi Protokolü kapsamında imzalanmış toplu iş sözleşmesi ücretleri üyelerimize avans olarak ödenmiş, sosyal yardımlar ödenmemiş, toplu iş sözleşmesi haklarından genel anlamda 5 yıldır mahrum bırakmışlardır” dedi.

Türkel, 5 yıldır alamadıkları sosyal haklarının yanında günlük 17 TL civarında bir maaş artışı talepleri olduğunu belirterek “Biz açık yüreklilik ile söyledik. Pazarlık için karşımıza her hangi bir rakım ile gelinmedi. Çaykur neyi verebilecekti peki. Bizim günlük ortalama 17 TL civarında bir talebimiz var. Peki Çaykur buna karşılık olarak işçisine kaç lira vermeyi taahhüt ediyor. ‘Veremeyiz efendim hiç yok’ Ne vereceksiniz değimiz de ‘kamu protokolü çerçevesi’nin dışına çıkamayız diyorlar. Açık yüreklilikle tüm samimiyetimiz ile söylüyorum. Grevi bitirebilmek Kamu İşverenleri sendikası ile Çaykur yetkililerinin elindedir. Çaykur’un kaldıramayacağı hiçbir talebin içerisinde olmadık” diye konuştu.

Türkel, grevin çok uzun soluklu bir mücadele olduğunu söyleyerek, "Bugün 50 kişi ile başlar yarın 150, öbür gün 350 kişi olur. Tüm Çaykur işçilerine bir kaz daha çağrıda bulunuyorum. Bu grev onlar için yapılıyor. Bu grev Tek-Gıda İş Sendikası üyelerini tatmin etmek için yapılmıyor. Bu grev Çaykur işçisinin rızkına bir simit daha katmak için yapılıyor. Bu greve Çaykur işçisi devam etme kararı içerisinde olduğu sürece Tek-Gıda İş Sendikası devam edecektir. Çünkü biz onlar adına karar alanız. Onlar adına uygulayanız. Grev sürecinde iş yerlerinde arkadaşlarını yalnız bırakarak makine başına geçenlere çağrı yapıyoruz. Akşam eve gittiğinizde çocuklarınız ve eşiniz size sorduğunda ‘senin arkadaşların fabrika önünde grevde babacığım sen greve katıldın mı’ dediğinde o babanın çocuklarının gözüne bakarken yaşayacağı utancı kaldırabilecekler mi? Arkadaşlarını burada grev gözcüsü olarak yalnız bırakanlar bu mücadeleye katkı vermeleri halinde bu grevin yarın bitmesini sağlayabilirler. Bu şekilde yaşadıkları o utançtan çabuk kurtulacaklarını düşünüyorum. Onların bu greve oldukça çabuk destek vermelerini bekliyoruz. Çünkü bu grev onlarla birlikte daha çabuk sonuçlanır. Onlarla birlikte burada ki çalışanların gelecekleri daha güvenli olacaktır.” şeklinde konuştu.

Kendileri ile uzlaşılması halinde grevi bir dakika içerisinde bitirebileceklerini kaydeden Türkel, “Bu grevi biz başlattık, elimizi havada tutuyoruz. Çaykur iş vereni, Kamu İşverenler Sendikası; sendika olarak biz ortak akılda buluşmaya hazırız. Bizimle uzlaştığınız anda grevi 1 dakika içerisinde tamamlarız” dedi.

ulusalkanal.com.tr
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nazlı Şadiye ERkol - 6 yıl önce
bence tüm üreticiler greve gitsinler bakalım ne olacak o zaman?? insanların haklarına el koymak neymiş?? her tarafından nimet fışkıran ülkeyi dışarıya bagımlı kıldılar, topraklarımızı yahudilere, ermenilere ve rumlara el altından sattılar. önemli yerlerde de ingilizler ve fransızlar konuşlandı. bunların hepsini, allhın izniyle ve aziz türk ordusuyla geri alacagız. o zaman türk milleti şaha kalkacak, dünya türkü yeniden tanıyacak, ama gerçek türkü!!