Kamu görevlilerinin yargılanmasına engel olunuyor

Eski Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Atilla Hekimoğlu, Hrant Dink Davası kararını Ulusal Kanal'a değerlendirdi. İktidarın, kamu görevlilerinin yargılanmasına engel olduğunu belirten Hekimoğlu, "Savcı kolluğun elindeki teknolojik imkanlara rağmen bütün sanıkların aynı partiye üye olmasını araştırmamıştır" dedi.

Kamu görevlilerinin yargılanmasına engel olunuyor

Varsa bir örgüt bağlantısı, bu bağlantının ortaya çıkarılması engellenmiştir
Eski İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Atilla Hekimoğlu, Hrant Dink Davası'nda örgüt bağlantısının ortaya çıkarılmasının iktidar ve savcılığın eksik soruşturmasıyla engellendiğini belirtti.

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Dink'i koruma konusunda hem Ankara hem İstanbul görevlilerini kusurlu bulduğu halde, bunlar hakkındaki soruşturmanın önü kapatılmıştır.
Hekimoğlu, soruşturma aşamasında, Fethullah Gülen, Büyük Birlik Partisi ve kamu görevlisi noktalarının kolluk ve savcılık tarafından araştırılmadığına dikkat çekti.
“Somut ortaya çıkan tek gerçek sanıkların aynı partiden olmaları ve birbirlerini tanımalarından öteye gidememektedir. Oysa bugün delil toplama konusunda oldukça etkin, teknolojik bir ağa sahip olan Emniyet ve Jandarma'nın birçok konuda gösterdiği duyarlılığı, bu olayda hiç göstermediğini görüyoruz.”

Emekli Hakim Hekimoğlu, MİT, Polis ve Jandarma görevlileri hakkındaki suçlamaların araştırılmadığını vurguladı.
“Bir ihmalden mi kaynaklanıyor, yoksa daha ileri aşamada bir sorumluluğu gerektirecek boyutları var mıdır? Bu davranışın örgütsel bir faaliyet sonucu işlenen bir cinayet olup olmadığı konusundaki iddialar hep kuşku halinde kalmıştır. Kamuoyunda da, mahkemenin vicdanında da”
Mahkemenin elindeki delillere bağlı kalacağını ifade eden Hekimoğlu, örgüt bağlantısını tespit etme görevinin kimde olduğunu da anlattı.
“Örgüt bağlantısını tespit edecek olan, olayı sıcağı sıcağına soruşturan cumhuriyet savcısının, adli kolluğun ve bu konudaki yürütme organının görevidir”
Atilla Hekimoğlu, mahkemenin delil toplama işleminin kolluk ve yürütme tarafından engellenebileceğini söyledi.

Eski İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Atilla Hekimoğlu, Hrant Dink Davası kararının usul yönünden bozulacağı tahmininde bulundu.
“Öncelikle usulden inceleme yapacak olan Yargıtay ilgili dairesi, soruşturmanın eksik kaldığından bahisle bir bozma kararı verecektir diye tahmin ediyorum”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.