Veliler kılık kıyafet önetmeliğine tepkili: Türbanın ilkokulda ne işi var

"Kıyafet Serbestliği" adı altında çıkartılan yönetmeliğe Denizli'den de tepki geldi. Eğitimciler ve veliler uygulamayla laik eğitim sistemine darbe indirildiğini belirtti.

Veliler kılık kıyafet önetmeliğine tepkili: Türbanın ilkokulda ne işi var

Behiye Yaraşçı

"Kıyafet serbestliği" adı altında Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilerek yürürlüğe konan gerici kıyafet yasasına eğitimciler ve velilerden tepki geldi.

Yönetmeliği Ulusal Kanal'a değerlendiren Eğitim-İş ve Eğitim-Sen yöneticileri AKP'nin "Kılık Kıyafet Serbestliği" adı altında çıkardığı yönetmelikle laik eğitime bir darbe daha vurulduğunu söyledi.

Eğitim İş Denizli şube başkanı Kadem Özbay tepkisini "sonunda beklenen olay bir sancı olarak geldi" sözleriyle dile getirdi.
“Ne diyor yasa da Kuran derslerinde çocuklar başlarını örtebilir, imam hatip okulları çok programlı okullarda tüm derslerde başlarını örtebilir.Çocuk 9 yaşına geldiğinde kuran dersi almaya başlayacak derste başını örtüp diğer derse girdiği zaman açacak ve bu arada çocuğun yaşadığı psikolojik durumunu değerlendirebilecek zihniyete sahibizdir.”

Özbay, yönetmeliği yargıya taşıyacaklarını belirtti.
“Özellikle amacımız çocuklar arasındaki bu ayrımcılığı ortadan kaldırmak,küçük çocukları saçma tartışmalara sürüklememek bu nedenle gerekli girişimlerini yapacağız.”

Yönetmeliğe bir tepki de Eğitim-Sen'den geldi. Eğitim-Sen Denizli Eğitim Sekreteri Hayati Demir, AKP iktidarı döneminde eğitimde yaşanan dinselleştirme uygulamalarının kaygı yarattığını vurguladı.
“AKP döneminde eğitimde yaşanan yoğun dinselleştirme uygulamaları dikkate alındığında "serbest kıyafet" gibi olumlu sayılabilecek bir düzenlemenin iktidar partisi tarafından kendi siyasal-ideolojik yaklaşımı üzerinden istismar edildiği çok açıktır.”

Demir, kararın yıllardır laik eğitim anlayışına karşı yürütülen amansız mücadelenin bir yansıması olduğunu kaydetti.
“Kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişiklikler, eğitim sisteminde yaşanan yoğun dinselleştirme uygulamalarının geldiği noktayı görmemiz açısından önemlidir. Hangi ad altında olursa olsun, okullarda dini yaşam tarzını yaygınlaştıran, gelişme çağındaki çocukların psikolojisini olumsuz etkileyecek dinsel simgeler kesinlikle kullanılmamalıdır.”

Uygulamaya veliler de tepki gösterdi.
Öğrenci velisi; “Kıyafetlerin serbest olmasına karşıyım.Ufacık çocuklarımızın kimisi zengin kimisi fakir, durumu iyi olanlar iyi bir şekilde giyinirken durumu iyi olmayanlar ne yapacak.En azından her okulun kendine göre kıyafeti olursa daha iyi olur. Ayrıca ufacık çocukların başını bağlamak da ne demek, türban bir simgedir ve kabul etmiyorum.”

Bir başka öğrenci velisi Elif Akarsu; “Öğrenciler arasında ayırıma yol açacağını düşünüyorum. Arkadaşları markalı giyinince diğer çocuklarda isteyebilir,ailenin alma durumu yoksa alamaya bilir. Tek düzen olması hem disiplin açısından hem öğrenci ve aileler açısından ,okulun birliğini sağlamak açısından daha mantıklı.”
Öğrenci velisi Nurhan Kırgöz; “Avrupa'da öyle ancak bizim şartlarımıza uymaz. Forma ve önlük kullanılırsa okullarda daha düzenli olur. Eğer herkes sivil kıyafetle gelecek olursa öğrenciler arasında ayrımcılığa yol açacaktır. Öğrencilerin psikolojisi de etkilenir, velilerin psikolojisi de etkilenir. Türbanın okula girmesini sakıncalı buluyorum çünkü onu simgesel olarak kabul ettikleri için.”

ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selin Gök - 7 yıl önce
biz neler yapabiliriz?nerelere şikayet edebiliriz?durum vahim.
Avatar
kafkasyalı - 7 yıl önce
ilkokulda başörtüsü diye bir şey yok yönetmelikte. okumadan cıngar çıkartmayınız. ama serbestlik bazı dar gelirlileri zora sokacak. lütfen doğru taraftan eleştirelim.inanç düşmanlığı yaparcasına saldırıp, insanları yanlış yönlendirmeyiniz. hükümetin icraatlarınıda savunmuyorum sizin gibi ölçüsüz tellallarıda. ne kominizme dayalı bir eğitim ne de içi boşaltılmış ahmak yetiştiren bir sistemi istiyorum. ne yapabiliyorsunuz bağırdıkça adamlar daha da kötüye yöneliyorlar. şu an bağıranlar inancından dolayı kapalı insanların ahını çekiyorlar. tabi anlayana. doğru davranmadınız ki doğru davranılmasını bekleyesiniz.