banner1198

banner1199

banner1197

Türk askeri İdlib'e Afrin'den girdi

Dikkatler sınırda. İdlib'de keşif faaliyetleri başladı. Türk askerleri PYD'nin kontrol ettiği Afrin'in yakınlarından bölgeye girdi. İlk keşif faaliyeti de PKK/PYD hakimiyetindeki Afrin yakınlarında başladı. Bölgede gözlem noktaları tespit edildikten sonra Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü İdlib'e intikal edecek

GÜNDEM 10.10.2017, 14:44
Türk askeri İdlib'e Afrin'den girdi

Astana'da varılan mutabakat sahaya yansıdı. Türk askeri İdlib'e girdi. Bölgede ilk keşif faaliyeti de başladı. Keşif timi Özel Kuvvetler'den, yani Bordo Bereliler oluşuyor.

Keşif gücünün bölgeye girdiğini Türk Silahlı Kuvvetleri açıklamıştı. Açıklamada, İdlib’de görev alacak Türk askerinin de içinde yer alacağı gücün resmi tanımı "Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü" olarak duyuruldu.

Özel Kuvvetler keşif timi güvenlik amacıyla sivil kıyafetlerle, Cilvegözü’nün doğusundaki Atme’den üç ayrı zırhlı kamyonetle giriş yaptı. Bölgeye intikal eden keşif gücü çalışmalarına, PKK/PYD hakimiyetindeki Afrin bölgesi sınırından başladı.

Türk askerinin görev yapacağı 14 ayrı kontrol noktası güzergâhında risk taraması yapılacak. En az riskli bölgeleri ve yer durumları tespit edilecek. Bir anlamda "riskli ve en az riskli" bölgelerin haritası çıkarılacak. Keşif timinin vereceği "olumlu güzergâh raporu" sonrasında Mehmetçik'in İdlib bölgesine yerleşme işlemi başlayacak.

Keşif timinin bölgedeki çalışmalarına bölgedeki çeşitli örgütlertin eşlik ettiği ileri sürüldü. Türk askeri kaynakları ise time kimin eşlik ettiğine dair bilgi vermekten kaçındı.

Angajman kuralları uyarınca Türk askeri kendisine saldırı olması halinde anında misliyle karşılık verme yetkisine sahip. Bu nedenle İdlib bölgesi çalışmalarının insansız hava araçları tarafından takip edildiği öğrenildi.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P