banner977

banner1066

Türk Telekom'dan çok sert açıklama

Türk Telekom, "Türk Telekom'un hissedarlarının borçlarını ödeyememe durumunda izlenecek prosedür, şirketin kamuya açık esas sözleşmesinde bellidir. Bunun dışında şirketin üst yönetiminde bir belirsizlik olacağına ilişkin kasıtlı haberler ciddiyetsizdir, kötü niyetlidir" açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 03.10.2017, 14:54
Türk Telekom'dan çok sert açıklama

Şirket açıklamasında, "Bir süredir bazı medya kuruluşlarında ve son  olarak da 1 Ekim 2017'de Hürriyet gazetesinde, Türk Telekom'un üst yönetiminde  bir belirsizlik yaşandığına ilişkin kasıtlı ve yanlı haberlerin yer alması"  üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına açıklama yapılmasına ihtiyaç  duyulduğu bildirildi.

 Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Geçen Pazar günü Hürriyet gazetesinde Türk Telekom'un yüzde 55  hissedarı OTAŞ'ın borcunu ödeyememesinin getireceği değişiklikleri konu alan ve  içinde çok temel yanlışlar barındıran bir yazı kaleme alınmıştır. Jale  Özgentürk'ün 'Ekonomi Fısıltıları' adlı köşesinde yayınlanan bu yazıda Türk  Telekom CEO'su Dr. Paul Doany, maalesef şirketin yönetim kurulu başkanı olarak  yer almıştır. Ancak Dr. Paul Doany, Türk Telekom'un yönetim kurulu başkanı  olmadığı gibi, yönetim kurulu üyesi de değildir. Hürriyet, fısıltılar yerine  gerçeklerin peşinde olsaydı, Türk Telekom'un resmi web sitesine kısacık bir  ziyaretle bu bilgiye kolayca ulaşabilirdi. 

Aynı yazıda sadece dedikodulara dayanarak bir başka temel yanlışa daha  imza atılmış ve Türk Telekom'da halen üst düzey yönetici olan Ünal Önal adlı bir  şahsın Türk Telekom'un CEO'su olacağına ilişkin bir öngörüye de yer verilmiştir.  Yüzde 15'i halka açık olan, tüm operasyonları ve yönetim kadroları şeffaflıkla  kamuoyu ile paylaşılan Türk Telekom'da bu isimde bir yönetici bulunmamaktadır. Bu  temel bilgilere yine Türk Telekom'un resmi web sitesinden hızlıca ulaşmak  mümkündür. Ancak öyle görünüyor ki Hürriyet, doğru bilgiye ulaşma kaygısı hiç taşımıyor."   

"İZLENECEK PROSEDÜR, ŞİRKETİN KAMUYA AÇIK ESAS SÖZLEŞMESİNDE BELLİDİR" 

 "Yayınlanan bu son yazıyla alakalı olarak Hürriyet'in, Türk  Telekom'dan hiçbir bilgi talebinde bulunmadığı gibi halka açık bir şirketin  geleceğine ilişkin sadece dedikoduları yazmaktan da hiç imtina etmediği"  bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 "O nedenle de 'Türkiye'nin en büyük gazetesiyiz' iddiasındaki  Hürriyet, maalesef yanlışlarla dolu ve 'niyet okuma' nitelikli taraflı bir habere  imza atmıştır. Bir haberin en temel bilgileri olan kişilerin isimleri ve  görevleri konusunda maddi hatalara imza atan Hürriyet daha sonra hiç bir düzeltme  zahmetine de girmemiştir. Her fırsatta 'tarafsız', 'araştırmacı' gazetecilik  yaptığını iddia eden, etik kuralları olmasıyla övünen Hürriyet, maalesef Türk  Telekom'a hiçbir soru yöneltemeden şirketin geleceğine ilişkin yanlış öngörülerde  bulunarak gerçek haberleri veren değil, şahsi kanaatleri yazan bir gazete olmayı  tercih etmiştir. Bundan dolayı Hürriyet okurları Türk Telekom hakkında doğru  bilgiler yerine maalesef dedikodulara maruz kalmıştır. Bu da Hürriyet'i gerçek  haberleri veren değil şahsi kanaatleri yazan bir konuma düşürmüştür. Bu  Hürriyet'in kendi okurları başta olmak üzere kamuoyuna karşı sorumsuzluktur,  saygısızlıktır. 

Türk Telekom'un hissedarlarının borçlarını ödeyememe durumunda  izlenecek prosedür, şirketin kamuya açık esas sözleşmesinde bellidir. Bunun  dışında şirketin üst yönetiminde bir belirsizlik olacağına ilişkin kasıtlı  haberler ciddiyetsizdir, kötü niyetlidir. Türk Telekom'un geçen yıl yapılanan üst  yönetimi tam kadro görevinin başındadır. Türk Telekom CEO'su Dr. Paul Doany,  göreve başladığı Eylül 2016'dan bu yana Türk Telekom ve hissedarı Otaş arasındaki  ilişkileri başarıyla yürütüyor. Yönetim kurulundaki herhangi bir değişikliğin  Türk Telekom'un faaliyetleri üzerinde bir etkisi olmadığı ilgili kurumlara ifade  edilmiştir.

  Türk Telekom'un hissedarı OTAŞ'ın borçlarının şirketin faaliyetlerine  herhangi bir etkisi olmadığı daha önce Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan'ın açıklamaları  ile kamuoyuyla paylaşılmıştır. Başbakanımız 25/09/2017 tarihinde Türk Telekom ile  ilgili yaptığı açıklamada, 'Sahiplik ayrı bir konu, şirketin iç çalışması ayrı.  Türk Telekom iyi gidiyor. Göstergeleri de iyi. O ortaklıktan kaynaklanan  sıkıntılardan kurtuldu. Niye? Biz yönetimi değiştirdik' ifadelerine yer vermişti.  Ayrıca uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Standart & Poor's (S&P) ve  Fitch de Türk Telekom'a ilişkin değerlendirmelerinde, OTAŞ'ın borcunun şirketin  faaliyetlerine etki etmediğinin altını çizmişlerdir. Bütün bu açıklamalar ve  değerlendirmelere rağmen Türk Telekom'un üst yönetiminde bir belirsizlik varmış  algısı yaratmaya yönelik haberler gerçekleri yansıtmamaktadır. Türk Telekom  hakkında dedikodulara değil, gerçek bilgilere ulaşmak isteyenler kurumsal web  sitemizi ve gerçekleri yazan diğer yayınları takip edebilirler."

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P