banner1199

banner1197

banner1203

Türk ve Rus heyetleri İdlib için yeniden bir araya geliyor

Ankara'da, Rusya'dan gelen heyet ile İdlib zirvesinin ikinci toplantısı devam ediyor. Soçi Mutabakatı kapsamında Suriye ordusu M5 üzerinde Halep'e ilerlerken Türkiye, İdlib kent merkezi etrafına konuşlandırılmak üzere askeri birlikleri gönderiyor.

GÜNDEM 10.02.2020, 15:39 10.02.2020, 15:39
Türk ve Rus heyetleri İdlib için yeniden bir araya geliyor

Ankara'da ikinci kritik toplantı tamamlandı. Türk ve Rus heyetleri İdlib'deki son durumu ele almak için ikinci kez masaya oturdu. 
ES // 
Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal'ın başkanlık ettiği heyette, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli İstihbarat Başkanlığı temsilcileri yer aldı. 

Rus heyete ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev başkanlık etti. Toplantıya, Rus askeri ve istihbarat temsilcileri de katıldı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da bulunan Rus heyetle görüşmelerden sonuç çıkmazsa, Başkan Erdoğan ile Putin'in bir araya gelebileceğini söyledi.

Peki, sorun diplomasi masasında çözülmezse ve sahada tansiyon düşürülmez ise ne olacak? Öne çıkan üç seçenek var. Bölgedeki yeni dengelere göre yeni bir yol haritası belirlemek, yeni bir çatışmasızlık hattı çizmek. 

İkinci formül ise Astana ve Soçi'ye bağlı kalarak yeni bir idlib mutabakatı hazırlamak. 

Aslında bu iki seçenek üçüncü bir formüle çıkıyor. Süreci memnuniyetle karşılayan ABD'ye terör koridorunu hayata geçirmesi için fırsat vermemek. 

Ankara'da Rusya ile İdlib temasları sürerken ABD'nin Suriye Özel temsilcisi James Jeffrey, Türkiye'ye geliyor. ABD'li temsilcinin Çarşamba günü başkentte olacağı açıklandı. 

Diplomatik çözüm arayışları sürerken sahadaki hareketlilik de devam ediyor. 

Soçi mutabakatı kapsamında Suriye ordusu Hama'dan Halep'e uzanan M5 otoyolu üzerinde ilerliyor. Birlikler bu hat üzerinde Halep'in güney kırsalına ulaştı. 

Türkiye'de sıcak bölgede bulunan gözlem noktalarına takviye yapıyor. Hatay'daki birliklerden İdlib'deki gözlem noktalarına füze rampası, tank, mühimmat ve paletli zırhlı personel taşıyıcısı sevk edildi.

Türkiye'nin çeşit illerinden zırhlı personel taşıyıcı, tank ile askeri malzeme taşıyan konvoy, Gaziantep'in İslahiye ilçesine ulaştı.
 

ulusa.com.tr

Yorumlar (0)