banner1199

banner1197

banner1203

Ulusal Sağlık Komisyonu virüs bilançosunu açıkladı

Çin'in Vuhan kentinde yayılan koronovirüs nedeniyle can kaybı 305'e, hastalık tespit edilen kişi sayısı 14 bin 380'e yükseldi. 1400 askeri sağlık personeli salgın bölgesine sevk edildi. 25 ülkede görülen koronavirüs nedeniyle Filipinler de Çinli bir turistin yaşamını yitirdiği açıklandı.

GÜNDEM 02.02.2020, 09:34 02.02.2020, 15:08
Ulusal Sağlık Komisyonu virüs bilançosunu açıkladı


Karantina altındaki Çin'de koronavirüs ile savaş sürüyor. Son 24 saatte 45 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla yeni vaka tespit edildi. 

Ülke genelinde koronavirüs yüzünden yaşamını yitirenlerin sayısı 305'e ulaştı. Salgından etkilenenlerin sayısı ise 14 380'i buldu. 2 bin 110 kişinin durumu ağır... 

Ulusal Sağlık Komisyonu, salgın nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin cesetlerinin krematoryum alanlarında yakılacağını duyurdu.

Koronavirüsün merkez üssü Hubey eyaletinde Bahar Bayramı tatili de 13 Şubat'a kadar uzatıldı. Salgın altındaki kentlerde tedbir amacıyla sokağa çıkmak sınırlandırıldı. 

Salgının etkili olduğu Vuhan'da askeri sağlık personelleri görevlendirildi. Salgon blgesine Çin'in farklı bölgelerinden kalkan sekiz askeri kargo uçağı  1400 sağlık personeli ve tıbbi malzeme nakledildi.  

Öte yandan salgınla mücadelede ihmalden dolayı 6 yetkili görevden alındı.

Salgından etkilenen şirketlere ise mali destek yapılacak. Çin'in Merkez Bankası finansman ihtiyacı için 300 milyar yuan yani yaklaşık 43 milyar dolar  destek verileceğini açıkladı.

Çin dışında ise Filipinler'de Çinli bir turist koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Filipinler'de ölen kişi, Çin'in dışında bu virüsten yaşamını yitiren ilk kişi olarak kayıtlara geçti. 

Çin, insandan insana bulaşabilen koronavirüsle mücadele ederke, ülkede bir salgında daha ortaya çıktı. 

Çin Tarım Bakanlığı, ülkenin Hunan eyaletinde 'kuş gribi' olarak da bilinen 'H5N1' virüsü salgını başladığını duyurdu.

Bakanlık, vaka sayısına dair herhangi bir bilgi paylaşmadı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)