Uluslararası örgüt araştıracak

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü gözlemcileri Suriye'deki kimysal saldırı iddialarını araştırmak üzere Türkiye'ye geldi. Gölemcilerin numune toplayacağı belirtildi.

Uluslararası örgüt araştıracak

"Suriye'nin İdlib kentinde kimyasal silah kulanıldı" iddialarını araştırmak üzere Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü uzmanları Türkiye'ye geldi. Uzman isimler numune toplayacak ve İdlip'teki saldırıda sarin gazı kullanılıp kullanılmadığını tespit edecek. Ancak Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü uzmanlarının Suriye yerine Türkiye'ye gönderilmedi dikkat çekti. 

Öte yandan Türkiye'den yapılan "Sarin gazı kullanıldığı kesinleşti' açıklamasına Rusya'dan tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova'ya kimyasal silahların kullanımı konusunda Türkiye Sağlık Bakanı'nın değil Birleşmiş Milletler'in Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Zaharova, bu konunun Türkiye'nin yetki alanında olmadığını belirttiği Sağlık Bakanlığı için "Bence Türkiye'de turizm sezonu öncesinde deniz sularının analiz edilmesi ve otellerdeki gıda ürünlerinin kalitesini kontrol edilmesi gibi konularla ilgilenmeleri daha yerinde olur" yorumunda bulundu.


ulusalkanal.com.tr