Vatan Partisi Adayı Osman Erbil: Fikirtepe atıktepeye dönüşüyor

Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, kentsel dönüşüm mahallesi olan Fikirtepe’nin kağıt atıklarının depolama merkezi haline geldiğini açıkladı. Erbil, Fikirtepe’ye sahip çıkacaklarını belirterek Kadıköy Belediyesi’ni görevini yapmaya çağırdı.

Vatan Partisi Adayı Osman Erbil: Fikirtepe atıktepeye dönüşüyor

Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, Fikirtepe Mahalle Muhtarlığı’na ve Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği’ne yaptığı ziyaretlerden sonra atık kağıt depolarını yerinde tespit etti. Fikirtepe’deki tehlikeyi aktarmak için basın açıklaması yapan Erbil, şunları söyledi.
 
Bilindiği gibi Türkiye'de kentsel dönüşümün pilot bölgesi seçilen Fikirtepe'de, 2011 yılından itibaren projeler bitirilmedi ve bu mahallemiz 8 yılda mağduriyet bölgesi haline geldi.

Mevcut duruma göre kentsel dönüşümdeki toplam 61 proje adasından, ancak 16 proje bitmiş ve buralarda yaşama başlanmış, devam eden 7 proje adası dışında 38 adada herhangi bir inşaat faaliyeti yoktur. Evleri yıkılmış ancak faal olmayan adalarda yaklaşık 10 bin vatandaş kira yardımı alamadığı için mağdur durumdadır. Boşaltılmayan yıkılmadığı için deprem riski taşıyan evlerde de 35 bin civarında vatandaş yaşamaktadır. Metruk durumdaki evlerinde yaşamak zorunda kalan çok sayıda vatandaş söz konusudur. Yine metruk durumdaki evler sığınmacıların adresi haline gelmiştir.
 
Ranta kurban edilen ve sahipsiz bırakılan Fikirtepe'de son dönemde atık kağıt depoları çoğaldı. Özellikle metruk binaları kullanmak ve apartmanların dükkan kısmını kiralamak suretiyle çoğunluğu sığınmacı olan kişiler, Kadıköy veya Kadıköy'e yakın ilçelerden topladıkları kağıt atıkları burada depolamaktadır. Depolanan atık kağıtlar daha sonra Maltepe'deki kağıt dönüşüm şirketlerine satılmaktadır.
 
Fikirtepe'ye gittik ve durumu yerinde gördük. Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi evler, kağıt çöplüğü halindedir. Buralar yalnızca sığınmacıların yaşadığı metruk evler değildir. Fikirtepe sakinlerinin oturduğu evlerin hemen yanındadır, boşaltılmayan apartmanlarda olduğu gibi alt katındadır veya köprü altındadır. Toplamda 17 depo vardır.
Bu depolar halk sağlığını ciddi derecede tehdit etmektedir. Mikrop yuvası haline gelmiştir ve pis koku yaymaktadır. Kağıt toplama araçları trafik sorununa neden olmaktadır. Ayrıca hırsızlık gibi olayların da artmasına neden olmuştur.
 
FİKİRTEPE İSYAN EDİYOR, KADIKÖY BELEDİYESİ’Nİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ
 Konu Fikirtepe, Merdivenköy, Eğitim ve Dumlupınar muhtarlarımızın müşterek şikayetleri üzerine kaymakamlığa iletilmiştir. Kaymakamlık da depoların kaldırılması talimatını Kadıköy Belediyesi'ne vermiştir. Kadıköy Belediyesi Zabıta ekipleri de bunun üzerine adresleri belirli olan atık kağıt depolarına baskın düzenlemiş ve cezalar kesmiştir.
Yapılan müdahale bununla sınırlı kalmıştır, dolayısıyla kağıt depolama işi son hızla devam etmektedir.
 
Sorun Fikirtepe sakinleri için dayanılmaz boyutlara varmıştır, Fikirtepeliler isyan etmektedir.
 
Yapılması gereken tartışmaya yer bırakmayacak şekilde depoların kapısına kilit vurulması ve denetimin sıkı bir şekilde yapılmasıdır.
 
Kadıköy Belediyesi'nin göreve çağırıyoruz. Acilen zabıta ekiplerinizce seferberlik ilan edip atık kağıt depolarını tahliye ediniz. Bölgede halk sağlığının, güvenliğin ve huzurun giderek bozulmasını durdurunuz.
 
Fikirtepe'nin atık tepe haline getirilmesine sessiz kalmıyoruz.
Vatan Partisi olarak Fikirtepelileri sahipsiz bırakmayacağız. Sonuna kadar sürecin takipçisiyiz! Temiz huzurlu bir Kadıköy için görev başındayız.
 
Fikirtepeli’lerin sorunlarını biliyoruz. Kira yardımı istiyorlar. Yarım kalan projelerin bakanlığın koordinasyonunda bitirilmesini istiyorlar. Kendilerini kandıran, dolandıran şirketlerin mal varlıklarının dondurulmasını, özellikle iş kabiliyetinde olmayan şirketlerin ayıklanmasını talep ediyorlar. Yenilenme projelerine imza atmayan vatandaşların, doğru ve güvenilir projelere imza atmaları için ortak bir sözleşmenin sunulmasını istiyorlar. Deprem riski yaşayanlar binalarının hızla yenilenmesini talep ediyor. Metruk haldeki binalarda yaşayanlar devletten yardım bekliyorlar. Kamunun şefkatli elini kentsel dönüşümle ilgili mağduriyet yaşayan vatandaşlarımıza uzatacağız. Hukuki destek büroları açarak vatandaşlarımızın ihtiyacı olan desteği sağlayacağız.
 
FİKİRTEPE’Yİ RANT CENNETİNE, YAPBOZA ÇEVİRDİLER
 Kentsel dönüşümle programımızın en temel ilkesi öncelikle deprem riski olan alanların dönüştürülmesidir. Bu bakış, kentsel dönüşüme bakışımızda kırmızı çizgimizdir. Diğer türlü Kadıköy, kentsel dönüşüm adı altında rant cennetine dönüştürülüyor. Buna izin vermeyeceğiz.
 
Vatan partisi bu sorunu çözebilecek tek partidir. Çünkü, bu zamana kadar mevcut sistem partilerinin, başta AKP olmak üzere Kadıköy ilçesini yöneten CHP de dahil, kentsel dönüşüm mağdurlarına söyleyebilecekleri hiçbir söz yoktur. Gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, gerek Kadıköy Belediyesi’nin, gerekse bakanlığın almış olduğu kararlarla Fikirtepe’yi yapboza çevirdiler. Vatandaşlarımızla müteahhitleri karşı karşıya getirerek vatandaşlarımızı mağdur ettiler. AKP bu saatten sonra belediye başkan adaylığına talip olarak  Fikirtepeli’lere ne vaat edebilecek? Aynı şey CHP için de geçerlidir. Kadıköy’ü yöneten CHP Belediyesi atması gereken adımları atmamıştır. Adeta bana bulaşmasın da ne yaparlarsa yapsınlar anlayışıyla bütün yetkilerin devrine sessiz kalmıştır. Vatandaşlarımızın ihtiyacı olan hukuki desteği sağlamamıştır. Halbuki göreve gelirken Fikirtepe’ye vaatlerde bulunmuşlardı, ancak sözlerini tutmadılar.
 
VATAN PARTİSİ RANTA KARŞI MÜCADELENİN PARTİSİDİR
 Vatan partisi bu sistem partilerinden farklı olarak ranta bulaşmamış adaylarıyla ranta karşı mücadelenin partisidir. O yüzden sloganımız da ‘’Rant değil, üretim için tek seçenek Vatan Partisi’’. Bizim çevremizde sistem partilerinde olduğu gibi ranttan beslenen müteahhitler, inşaat firmaları yok. Bizde ranta karşı savaş açacak irade var, cesaret var. Çünkü bu zamana kadar bu kire hiç bulaşmadık. Bu güvenle Kadıköylülerimizden yetki istiyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.