banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Vatan Partisi Suvarlı seçimine itiraz etti

Vatan Partisi, seçim sonucuna etki eden olaylar yaşandığı gerekçesiyle 4 Ağustos'ta Adıyaman Suvarlı beldesinde yapılan belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesini istedi. Başvuru dilekçesinde kamu kaynaklarının iktidar partisi tarafından yasadışı şekilde kullanıldığı ve seçmenin tehdit edildi belirtildi.

GÜNDEM 13.08.2019, 12:40 13.08.2019, 21:40

4 Ağustos'ta yapılan Adıyaman Suvarlı beldesindeki belediye başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi istendi. Talep Vatan Partisi'nden geldi.

Suvarlı'da yapılan seçimde Ak Parti adayı 894, Vatan Partisi'nin adayı Gazi Sabancı ise 696 oy almıştı. Sonuçlara göre 9 kişilik belediye meclis üyeliğinin 6'sını Ak Parti, 3'ünü ise Vatan Partisi kazanmıştı. Ancak seçim sürecindeki gelişmeler ve kamuoyu yoklamaları Vatan Partisi adayının önde olduğunu gösteriyordu.

Seçime sayılı günler kala yapılan müdahaleler ise sonucun Ak Parti lehine çıkması sağlandı. Vatan Partisi ise seçim sonucuna müessir eden olaylar yaşandığını saptadı. Bu kapsamda da Yüksek Seçim Kurulu'na olağanüstü itiraz hakkı çerçevesinde başvuru yaptı.

İtiraz 3 başlık altında toplandı. İlk sırada devlet imkanlarının iktidar partisi eliyle yerel seçimler için yasa dışı kullanıldığı yer aldı. 1 Ağustos günü Türkiye İstatistik Kurumu Gaziantep Bölge Müdürlüğü’nden 3 görevlinin Ak Parti lehine oy topladığı belirtildi.

2 Ağustos 2019 günü Besni İlçesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden Beldeye gelen görevlilerin de yardım yapma karşılığında Ak Parti'ye oy topladığı kaydedildi.

İkinci başlıkta ise dilekçede Ak Parti Adıyaman Milletvekili Halil İbrahim Fırat'ın seçmene yaptığı baskı ve tehditler anlatıldı.

Üçüncü ve son başlık olarak seçim günü sandık kurulu başkanına yapılan saldırı dilekçede yer aldı.

195 gibi az bir farkla seçimin sonuçlandığına dikkat çekildi. Oy farkının az olması göz önüne alınınca tüm bu olayların seçim sonucunu değiştirecek durumda olduğu vurguladı.

Seçimin yenilenmesinin yanı sıra sorumlular hakkında yasal işlem başlatılması da Yüksek Seçim Kurulu'ndan talep edildi.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P